17 C
Tirana
01/06/2020
Home Tags Bullgaria

Tag: Bullgaria

Zv/kryeministrja Zakharieva: Bullgaria thotë një “po” të madhe për çeljen e...

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva ka komentuar sërish dështimin e BE-së në çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Papa Françesku në Bullgari, kreu i Kishës Ortodokse refuzon lutjen e...

Papa Françesku ndodhet për një vizitë në Bullgari, një shtet i dominuar nga ortodoksët dhe me 1% të popullisë që identifikohet si katolike. Vizita...

Kryeministri bullgar kërkon Shqipërinë dhe Kosovën në tryezë me Greqinë dhe...

Në Bukuresht po organizohet takimi i shtatë i të ashtuquajturës ‘katërshja ballkanike’, midis Rumanisë, Bullgarisë, Greqisë dhe Serbisë. Në takimin që zhvilloi me homologen rumune,...

Blenë apartamente luksoze, dorëheqje seri në qeverinë e Bullgarisë

Seri dorëheqjesh të eksponentëve të qeverisë bullgare, pas të ashtuquajturave ”ndërtime apartamentesh”, skandali që shpërtheu në fund të javës së kaluar, kur është mësuar...

Ish-kryeministri maqedonas: Sikur më goditi meteori kur mësova se me bullgarët...

Libri autobiografik “Historia ime maqedonase-ku po shkon Maqedonia” i Lupço Georgievski, ish-kryeministër i Maqedonisë së Veriut, po shkakton shumë polemika në vendin fqinj, por...

Ky është shteti që firmos i pari anëtarësimin e Maqedonisë së...

Arritja e marrëveshjes me Greqinë i ka hapur rrugën Maqedonisë së Veriut për t’u anëtarësuar në NATO. Bullgaria do të bëhet shteti i parë që...

Zv/kryeministri bullgar jep dorëheqjen ‘për një fjalë goje’

Zëvendëskryeministri bullgar, Valeri Simeonov, një nacionalist aleat i kryeministrit konservator, dha sot dorëheqjen pas disa javësh protestash nga nënat e fëmijëve me aftësi të...

Arratisja e Gruevskit/ Fqinjët e Maqedonisë po “mbyllin kufijtë”; asnjë reagim...

Qeveria e Hungarisë ka mohuar në mënyrë kategorike se ka ndihmuar Nikolla Gruevskin të arratiset nga Maqedonia dhe të kërkojë strehim politik në këtë...

Nuk erdhi në Tiranë, Netanyahu paraqitet në Bullgari; ‘Katërshja ortodokse’ zgjeron...

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu kishte planifikuar të zhvillonte një vizitë zyrtare në Tiranë, më 1 nëntor. Kjo vizitë, e cila do të ishte...

Katër shtete të Ballkanit do kërkojnë organizimin e ‘Botërorit 2030’

Katër shtete të Ballkanit do të kërkojnë të organizojnë Kupën e Botës në futboll për vitin 2030. Bëhet fjalë për Greqinë, Serbinë, Bullgarinë dhe...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!