20/01/2020
Home Tags Emigrim

Tag: emigrim

Ambasadori gjerman tregon se si ndalet emigrimi në Shqipëri

Ambasadori gjerman Peter Zingraf foli edhe për largimin e turinjve, ku shumica zgjedhin që të nisin një jetë të re në Gjermani. Ai e cilëson...

Korrupsioni po zbraz Rumaninë, 20% e popullsisë tashmë ka emigruar

Të shtunën e kaluar protestuan me dhjetëra mijëra rumunë në Bukuresht. Ata kërkuan dorëheqjen e kryeministrit socialdemokrat, të cilin e akuzojnë për korrupsion. Sikurse...

Shqipëria në vend të parë për emigrimin drejt BE-së, në 2018...

Shqipëria mban vendin e parë në Ballkanin Perëndimor për largimin e popullsisë drejt vendeve të Evropës Perëndimore. Në vend të dytë është Bosnjë -...

Të gjithë e duan Gjermaninë, por ka një shtet ku edhe...

Gjermania është kthyer në destinacionin e preferuar jo vetëm të shumë shqiptarëve, por edhe të shtetasve të tjerë të Bashkimit Evropian. Por pavarësisht se...

200 mijë shqiptarë kanë marrë pasaportën greke nga viti 2011

Shqiptarët janë një ndër popujt që emigrojnë më shumë. Projeksioni i ri i OKB-së parashikon se me të tilla ritme në fund të shekullit...

29 mijë qytetarë u larguan nga Kosova brenda një viti

Nga Kosova brenda një periudhe 1 vjeçare u larguan 29 mijë qytetarë drejt vendeve të Bashkimit  Evropian. Agjencia e Statistikave të Kosovës raporton se...

Alarmi nga INSTAT: 356 mijë shqiptarë kanë ikur në emigrim 8...

Që nga viti 2011, janë 356 mijë shqiptarë që kanë zgjedhur të largohen nga vendi për arsye emigrimi, çka është e barabartë me popullsinë e një qyteti të mesëm si Durrësi, apo Fieri. Shifrat janë publikuar nga INSTAT, i cili ka përditësuar dhe...

Një palë këpucë në shesh për ata që lanë atdheun për...

Qytetarët e Shkupit, në formë simbolikë kanë mbushur me këpucë sheshin para godinës së Bashkisë, për të gjithë anëtarët e familjeve të tyre që...

LAJMET ME TE LEXUARA