19 C
Tirana
24/09/2020
Home Tags Gjykata Kushtetuese

Tag: Gjykata Kushtetuese

Jep dorëheqje anëtari i Gjykatës Kushtetuese, zbardhen arsyet

Ka dhënë dorëheqjen anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Imeraj Mësohet se  dorëheqja e Imera ka qenë për arsye personale. Ai  është përzgjedhur së fundmi edhe...

“Masakra e Çoles”, Gjykata Kushtetuese rihap çështjen, do ketë rigjykim

Masakra e “Çoles’ ku dy vite më parë humbën jetë tre persona mes tyre Akil Hasanaj, Ardi Velaj dhe Albi Limaj do të rigjykohet...

Gjykata Kushtetuese jashtë funksionit, nuk merr dot vendime

Gjykata Kushtetuese ndodhet në një ngërç për shkak të kourumit. Gjykata ka 6 anëtar aktualisht nga 9 që duhet të jetë numri I saj. Vladimir...

Vetingu, Gjykata Kushtetuese rrëzon Unionin e Gjyqtarëve

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar sot kërkesën e bërë nga Unioni i Gjyqtarëve, që kishte ankimuar 25 nene të tre ligjeve të reformës në drejtësi. Kërkesa...

Bashkim Dedja rizgjidhet në krye të Gjykatës Kushtetuese

Bashkim Dedja është zgjedhur sërish në krye të Gjykatës Kushtetuese. Është ky institucion që njofton për votimin unanim të anëtarëve të tjerë për rizgjedhjen...

Ligji i Vettingut, nis seanca në Gjykatën Kushtetuese, sot vendimi

Në Gjykatën Kushtetuese ka nisur seanca për ligjin e Vettingut, i ankimuar nga Unioni i Gjyqtarëve. Shoqata Kombëtarë e Gjyqtarëve dhe Unioni i Gjyqtarëve...

Shtyhet përsëri vendimi për Vettingun, seanca të hënën në Gjykatën Kushtetuese

Eshtë shtyrë përsëri vendimi për Vettingun. Gjykata Kushtetuese ka shtyrë për ditën e hënë shqyrtimin e ankimimit nga Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unionit...

Kundërshtarët e Vettingut presin përgjigjen nga Gjykata Kushtetuese, vendimi jepet më...

Gjykata Kushtetuese pritet të shprehet për disa ligje të reformës në drejtësi dhe vetingun, menjëherë pas seancës së datës 28 shtator. Burime nga kjo...

Vetingu, Gjykata Kushtetuese shtyn më 28 shtator seancën për marrjen e...

Seanca për padinë e gjyatarëve për vettingun është shtyrë për në datën 28 shtator, ku do të marrin pjesë edhe palët. Seanca e parashikuar...

Gjykata Kushtetuese do të vendosë nesër për rrëzimin apo jo...

Vettingu, procesi themelor i reformës në drejtësi, përballet të mërkurën në gjykatë me rezistencën e gjyqtarëve, të cilët kanë kërkuar shfuqizimin e tij. Gjykata...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!