23/01/2020
Home Tags Gjykata Kushtetuese

Tag: Gjykata Kushtetuese

Kreu i Komisionit të Venecias: Mungesa e Gjykatës Kushtetuese favorizon qeverinë

Komisioni i BE për Punët e Jashtme (AFET) dhe Liritë Civile, Drejtësisë dhe Punët e Brendshme (LIBE) kritikoi Shqipërinë dhe vendet e tjera kandidate...

Presidenti shpall vakancat për Kushtetuesen, fton gjyqtarët të aplikojnë

Presidenti i Republikës njofton se më datë 25.05.2019 në Gjykatën Kushtetuese do të krijohet një vakancë e plotë, për shkak se kjo datë konsiderohet...

Theodhori Sollaku në garë për Gjykatën Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese prej muajsh është jashtë funksionit, në mungesë të anëtarëve të shkarkuar prej vettingut. Kuvendi ka hapur procedurat për plotësimin e vendeve vakante. Në...

Shkarkimi i Dedajt, Kuvendi hap aplikimet për anëtar të Gjykatës Kushtetuese

Pas shkarkimit të kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, Kuvendi ka hapur aplikimet për anëtar të ri. Në njoftim, janë publikuar dhe të gjitha kriteret...

Vettingu konfirmon në detyrë kandidaten për anëtare të Gjykatës Kushtetuese

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë Fiona Papajorgjin, e cila aktualisht ushtron detyrën e këshilltares ligjore pranë Gjykatës Kushtetuese, por njëherësh...

Socialistët dërgojnë Metën në Kushtetuese

Partia Socialiste pritet t’i drejtohet ditën e nesërme Gjykatës Kushtetuese për të kërkuar interpretimin e vendimit të Presidentit për të mos e dekretuar Sandër...

Ngërçi pas vettingut, deputeti i PS sqaron kur do të jetë...

Ulsi Manja deklaron se në muajin mars të vitit 2019 Shqipëria do ketë në funksionim Gjykatën Kushtetuese. I ftuar në emisionin “Debati në Channel...

Kushtetuesja/ Bashkim Dedja do të përballet sërish me vetting-un

Kryetari i Gjykatës Kushtetueses, Bashkim Dedja, do të kalojë sërish sitën e Vetingut, pasi mbylli me sukses procesin e Vetingut, duke iu referuar vendimit...

Shkarkimi i Fatos Lulos në Gjykatën Kushtetuese, kush janë shtatë kandidatët...

Pas shkarkimit të gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo, pasi nuk kaloi provën e vettingut, shtatë kandidatë kanë aplikuar në Kuvend për t’a zëvendësuar. Kuvendi...

Zbardhen emrat, kush janë shtatë kandidatët për gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese

Duke nisur nga shtatori, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit do të nisë rivlerësimin për listën e dytë. Në këtë listë renditen emrat e 7...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!