21 C
Tirana
14/08/2020
Home Tags Hungaria

Tag: Hungaria

Rumania dhe Hungaria grinden për gazin në Detin e Zi; interesat...

Në pjesën rumume të Detit të Zi janë zbuluar vitet e fundit burime gjigande gazi natyror dhe disa prej tyre janë mbyllur sërish. Sipas...

Kriza e refugjatëve, Hungaria dhuratë Malit të Zi 25 km gardh...

Mali i Zi ka shpalosur me kohë planet për ndërtimin e një gardhi në kufirin me Shqipërinë, për t’u mbrojtur nga vala e refugjatëve...

Ligj i ri në Hungari, kush ndihmon refugjatët dënohet me 1...

Të ndihmosh migrantët e jashtëligjshëm përbën krim, sipas një projektligji të ri, të paraqitur nga qeveria hungareze në Parlament. Debati mbi këtë çështje dhe votimi...

“Stop Soros” – Ligj i ri kundër OJQ-ve në Hungari

Qeveria hungareze synon që me një ligj të ri të vërë nën mbikqyrje organizatat e shoqërisë civile, të cilat nxisin "migrimin ilegal". Ajo me...

Rritet tensioni Budapest-Bukuresht, kryeministri rumun: Do varen të gjithë ata hungarezë...

Bashkimi Europian mund të tronditet nga një tjetër krizë brenda tij dhe që mund të përfshijë dy shtete problematike sa i përket demokracisë dhe...

Gramoz Ruçi zhvillon vizitën e parë jashtë vendit pas debatit për...

Rezultatet dhe aspiratat e integrimit në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor do të diskutohen  në Konferencën e 8-të të Kryetarëve të Parlamenteve të...

Replika mes dy ministrave në takimin e Budapestit. Daçiç: Pse duhet...

Gjatë sesionit plenar të ministerialit të Grupit të Vishegradit, ku morën pjesë shefat e diplomacisë së Hungarisë, Polonisë, Çekisë, Sllovakisë, plus 6 vendet e...

Brukseli ‘lidh gjuhën’ për referendumin në Katalonjë, reagojnë vetëm dy kryeministra;...

Kur kanë kaluar 24 orë nga përfundimi i votimit në referendumin në Katalonjë dhe rezultatet tregojnë se pavarësia nga Spanja ka marrë mbështetjen e...

Tërhiqet Viktor Orban: Do i pranojmë kuotat për refugjatët

Kryeministri hungarez, Viktor Orban pranoi sot se vendi i tij duhet të njohë mekanizmin e pritjes së detyrueshme të refugjatëve në BE, pas refuzimit...

Kuotat e refugjatëve, Gjykata rrëzon kërkesën e Hungarisë dhe Sllovakisë

Gjykata e drejtësisë së BE-së hodhi poshtë në tërësinë e saj rekursin e depozituar nga Hungaria dhe Sllovakia kundër kuotave për rishpërndarjen e refugjatëve,...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!