28/01/2020
Home Tags Irani

Tag: Irani

Dëbimi i dy diplomatëve iranianë, DW: Shqipëria e kërcënuar nga sulme...

Pas dëbimit të dy diplomatëve iranianë javës që shkoi nga Shqipëria, Mohammad Ali Arz Peimanemati and Seyed Ahmad Hosseini Alast, ekspertët shohin një rrezik...

Eksperti i çështjeve të terrorizmit flet nga Uashingtoni: Shqipëria i ka...

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare dhe sigurisë Adrian Shtuni, në një lidhje ‘live’ me emisionin “Real Story” ka folur nga Uashingtoni për konfliktin mes SHBA-ve...

Vdekja e gjeneralit dhe ringjallja e diplomacisë

Dragan Biseniç, gazeta Danas Paqja mes Iranit dhe SHBA-ve, pas dramës pesëditore e cila e përballi botën me një konflikt të ri dhe shumë...

Debati rreth Iranit; Trump na ka bërë të gjithëve budallenj

David Brooks / The New York Times Donald Trump shtyhet nga impulset, injoranca, narcisizmi dhe pandershmëria intelektuale. Kështuqë, ju do të mendonit se, ata sosh...

A është e rrezikuar siguria e Shqipërisë nga Irani?

Pas përshkallëzimit të konfliktit SHBA-Iran, edhe Shqipëria është ndjerë e kërcënuar në mënyrë indirekte. Pasi Irani sulmoi dy baza ushtarake të SHBA në Irak, vetë...

Irani akuzon SHBA-në për presion ekonomik

Irani ka akuzuar presidentin e SHBA-së Donald Trump se po përshkallëzon presionin ekonomik kundër qytetarëve iranianë, duke urdhëruar rritje të sanksioneve ndaj Republikës Islamike. Akuza...

Iranianët do vijnë në Shqipëri për të investuar në resorte, muxhahedinët:...

Këshilli i Rezistencës së Iranit (NCRI), të njohur ndryshe si muxhahedinët iranianë, kanë paralajmëruar se regjimi në Teheren po përgatitet të sjellë në Shqipëri...

SHBA-Iran/ Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera është aq e ndezur, saqë...

Beteja e radhës SHBA-Iran, ushtritë e njëra-tjetrës i shpallin ‘grupe terroriste’

Administrata e presidentit Donald Trump i ka shpallur Rojet Revolucionare të Iranit si organizatë e huaj terroriste. Rojet Revolucionare janë organizata kryesore e sigurisë...

Konferenca Islamike miraton rezolutën për Kosovën, Irani një prej 19 shteteve...

Organizata për Bashkëpunimin Islamik ka miratuar një rezolutë për Kosovën, ku ndër të tjera bëhet thirrje për të gjitha shtetet anëtare të njohin pavarësinë...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!