34 C
Tirana
11/07/2020
Home Tags Kurde

Tag: kurde

Erdogan kërcënon: Të zbatohet marrëveshja ose rinisim sërish ofensivën ushtarake

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan kërcënoi se nëse kurdët nuk tërhiqen nga zona e sigurisë e vendosur pas konsultimit me SHBA-në, Turqia do...

Vendimi/ Turqia do të ndalë ofensivën ndaj kurdëve në Siri

Turqia ka pranuar që të ndalojë sulmet ushtarake në territorin sirian që t’u japë mundësinë kurdëve që të largohen nga “zona e sigurisë” që...

Erdogan ultimatum kurdëve që të dorëzojnë armët

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan u ka lënë kohë kurdëve vetëm këtë natë, që të dorëzojnë armët, në të kundërt operacionet e ushtrisë...

Trump: Lufta në Siri nuk është problemi ynë, kurdët nuk janë...

Presidenti Donald Trump deklaroi se nuk është problemi i SHBA-së, nëse Turqia hyn në territorin sirian, ndërsa shtoi se kurdët, të cilët janë objektiv...

Siria kërcënon Turqinë: Do të luftojmë ndaj pushtuesve që ndodhen në...

Regjimi sirian në Damask lajmëroi se do ta mbrojë territorin e vet nga hyrja e ushtrisë turke në veri-lindje të vendit. Ky vendim tregon...

Trump kërcënon Turqinë: Po sulmuat kurdët, do t’ju shkatërroj ekonominë

Vendimi i presidentit Donald Trump për të tërhequr ushtrinë nga Siria e veriut u pa si një hapje rruge për Turqinë që të nisë...

SHBA-ja tërheq trupat nga Siria veriore dhe i hap rrugën Turqisë,...

Ushtria amerikane ka nisur tërheqjen nga pozicionet në Sirinë e veriut, duke i dhënë mundësinë kështu Turqisë që të kryejë operacionin e saj të...

Qeveria në Bagdad kërcënon kurdët në veri të Irakut

Kurdët në Veri të Irakut u shprehën me shumicë në referendum për pavarësinë. Në referendumin e diskutueshëm 92.3% e zgjedhësve votuan për shkëputjen nga...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!