27 C
Tirana
06/07/2020
Home Tags Kushtetuese

Tag: kushtetuese

Ndryshimi i Kushtetutës/ Presidenca: Meta në parlament, me të gjithë popullin

Ndërsa shumica ka nisur nga puna që të rishikojë legjislacionin për të shmangur krijimin e situatave që pengojnë në mënyrë abuzive funksionimin e organeve...

Besnik Mustafaj i tregon arsyet Metës se përse duhet të ketë...

Shkrimtari Besnik Mustafaj i shikon veprimet e presidentit Ilir Meta si një përpjekje serioze për të mbrojtur Kushtetutën. Ai thotë se është e vështirë...

Sulo dhe Ngjela tregojnë se përse Meta zgjodhi në Kushtetuese një...

Gazetari Arjon Sulo dhe avokati Spartak Ngjela argumentuan se përse presidenti Ilir Meta zgjodhi si anëtar të Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçin, i cili ende...

Vasjari: Koha po i jep të drejtë Metës, Vorpsi nga më...

Analisti Arian Vasjari mendon se koha po tregon se presidenti Ilir Meta ka të drejtë sa i përket çështjes së Gjykatës Kushtetuese. “Mua më intereson...

Gjykata Kushtetuese publikon përbërjen, Xhaferllari pjesë e institucionit

Edhe de facto Marsida Xhaferllari është anëtare Gjykatës Kushtetuese. Në faqen zyrtare të institucionit janë publikuar emrat e 5 anëtarëve që e përbëjnë, e...

Raporti paraprak / Avokati i Popullit skanon punën e KED, tregon...

Institucioni i Avokatit të Popullit (AP) ka publikuar një raport paraprak pasi ka vëzhguar veprimtarinë e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Institucioni ka...

Rama për konfliktin në Gjykatën Kushtetuese: Shkaktar i njëjti burim, nuk...

Kryeministri Edi Rama deklaroi për konfliktin në Gjykatën Kushtetutese midis parlamentit dhe presidentit, se ai shkaktohet nga i njëjti burim. Gjithsesi kreu i qeverisë...

Dyshimi i Kryemadhit: Gjykata Kushtetuese u vonua që Dvorani të bëhet...

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka dyshime se bllokimi 2 vjeçar i Gjykatës Kushtetuese, u bë që t'i krijohet kryetarit të Këshillit të Emërimeve...

Diskutimet brenda Gjykatës Kushtetuese që sollën përzgjedhjen e Xhaferllarit si gjyqtare

Që në ditën e parë të punës, dy gjyqtaret e Kushtetueses Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji kanë pasur një çështje delikate për të zgjidhur....

Meta kritika opozitës: Më shumë janë pranë qeverisë se sa presidentit

Presidenti Ilir Meta ka kritikuar edhe opozitën që me veprimet e bëra i ka krijuar probleme institucionit që ai drejton. “PD dhe LSI janë më...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!