17 C
Tirana
01/06/2020
Home Tags Maqedonia

Tag: Maqedonia

Paketat e mbështetjes financiare ndaj COVID-19. Si qëndron Shqipëria përballë vendeve...

Qeveria Shqiptare ka miratuar deri më tani dy paketa financiare për të mbështetur biznesin dhe qytetarët, për përballimin e situatës nga koronavirusi. Megjithatë, paketat...

COVID-19/ Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e jashtëzakonshme, shtyhen zgjedhjet

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski para pak minutash para selisë së Presidencës, në Vilën Vodno, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak...

Mitsotakis: Duam marrëdhënie të mira me Shqipërinë, e ardhmja në BE

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka folur sërish në lidhje me perspektivën evropiane të Maqedonisë Veriore dhe të Shqipërisë. Ai e bëri të qartë...

Ministrja për Çështjet Evropiane: Shqipëria nuk ndahet nga Maqedonia e Veriut

Ministrja për Çështjet Evropiane , Tytti Tuppurainen, deklaroi se në mbledhjen e këshillit të Ministrave të BE-së u vendos që Shqipëria nuk mund ndahet...

Pollo: Kemi bërë hapa prapa, Maqedonisë së Veriut nuk iu vendos...

Ish deputeti i PD-së, Genc Pollo e shikon si pozitiv vendimin e grupeve parlamentare në Bundestagun Gjerman që votoi pro hapjes së negociatave të...

Kosova dhe Maqedonia e Veriut shmangin luftën tregtare mes tyre

Nuk do të ketë luftë tregtare. Kosova dhe Maqedonia e Veriut ranë dakord të pezullojnë pengesat tregtare që i kanë vënë së fundmi njëra-tjetrës,...

Kosova i vë taksë edhe Maqedonisë së Veriut: Është masë reciproke

Pas Serbisë, Kosova ka vendosur që të aplikojë taksë për dy produkte edhe ndaj Maqedonisë së Veriut. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë në ikje, Endrit...

Vota pro Maqedonisë në NATO, Bushati: Relacioni i qeverisë me gabime

Deputetet e Komisionit te Jashtëm votuan pro marrëveshjes per Maqedoninë e Veriut si vend i 30-të anëtar i NATO-s, në një kohë që akti...

Financime për gazetën e Gylen, Turqia reagon ashpër ndaj Qeverisë së...

Një dokument i publikuar për financimet e Qeverisë së Zoran Zaev për mediat në vend, ka shkaktuar përplasje me Turqinë. Shkak është bërë përfshirja...

Shqipëria dhe Maqedonia, vendet më të ndotura të Europës

Sipas portalit “Numbeo”, Shqipëria dhe Maqedonia janë renditur si vendet më të ndotura të Europës.  Për vitin 2019, Shqipëria ka shënuar një indeks të...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!