29 C
Tirana
15/08/2020
Home Tags Rexhep Taip Erdogan

Tag: Rexhep Taip Erdogan

Përplasja SHBA-Turqi: Trump kërcënon me shkatërrim ekonomik

Qeveria turke ka reaguar të hënën ashpër pas sulmit verbal të presidentit amerikan, Donald Trump në fundjavë. Turqia planifikon edhe më tej, pavarësisht kërcënimeve...

Erdogan refuzon këshilltarin amerikan të sigurisë: Më mirë të diskutojë me...

Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan, ka deklaruar se nëse këshilltari i SHBA-ve për sigurinë kombëtare dëshiron të flasë me një zyrtar turk, ai...

Turqia kundër marrëveshjes së detit? Bushati tregon bisedat me Erdoganin dhe...

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka mohuar lajmet qe qarkullojne në media se Turqia është kundër marrëveshjes së re të detit mes vendit tone...

Thaçi bisedime me Erdogan në Nju Jork; mediat mbahen larg takimit

Presidenti i Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdgoan dhe presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kanë zhvilluar një takim në Nju Jork të...

Presidenti turk kërkon paqe me Gjermaninë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, shpreson që vizita e tij në Gjermani t’i japë fund tensioneve në mes të dyja shteteve. Erdogan tha se...

Avioni 400 milion dollarësh dhuratë për Erdogan

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionëdollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar një valë kritikash nga kundërshtarët politikë. Në përgjigje të akuzave, Erdogan tha se avioni Boeing 747-8 ishte një “dhuratë” nga emiri Tamim Bin Hamad Bin Al Thani, duke hedhur poshtë pretendimet se avioni ishte blerë. Udhëheqësi turk u tha gazetarëve se Ankaraja kishte qenë e interesuar për ta blerë avionin, por emiri këmbënguli ta ofronte atë si dhuratë. Erdogan pohoi gjithashtu se avioni i përkiste popullit të Turqisë dhe jo atij personalisht, duke shtuar se ai do ta përdorte avionin për udhëtimet e tij. Sipas njoftimeve, avioni ka disa salla konferencash madje edhe një spital funksional. Aeroplani i madh është projektuar për të transportuar 76 pasagjerë. Presidenti turk e bëri të ditur çmimin prej 400 milionë dollarësh të avionit pasi u përball me pyetje lidhur me koston dhe kur një anëtar i partisë opozitare kërkoi hetim zyrtar për çështjen. Erdogan është vënë para kritikash në të kaluarën për...

Erdogan akuzon SHBA-në: Po përpiqet të vrasë ekonominë turke

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, fajson Amerikën për luhatjet e fundit të lirës. Erdogan akuzon SHBA-në se po përpiqet të vrasë ekonominë turke. “Jemi...

“Bojkotoni përdorimin e iPhone-ve”, turqit e Kosovës i binden urdhërit të...

Qytetarët e Prizrenit, të cilën janë vetë-deklaruar si turq e kanë marrë seriozisht porosinë e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, që deklaroi se qytetarët...

Largimi i Ozilit nga Kombëtarja kthehet në çështje politike, Erdogan telefonon...

Largimi i mësfushorit Mesut Ozil nga Kombëtarja gjermanë ka shkaktuar një debat të gjerë, jo vetëm në qarqet sportive, por edhe ato politike. I pashmangshëm...

Pa u shpallur rezultatet përfundimtare, Rama dhe liderët e lindjes...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes linjës telefonike ka uruar presidentin Erdogan për suksesin në zgjedhje, raporton agjencia shtetërore e lajmeve,  Anadolu Agency (AA). Po...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!