18 C
Tirana
26/09/2020
Home Tags Sebastian Kurz

Tag: Sebastian Kurz

Lajmi i keq për Shqipërinë, Austria ‘shpik’ një fazë të re...

Austria merr më 1 korrik presidencën e Bashkimit Europian, ndërkohë që prioritet janë përcaktuar disa muaj më parë. Refugjatët, buxheti i BE-së dhe zgjerimi...

Për shkak të Turqisë, Sebastian Kurz i gatshëm të ‘hedhë në...

U deshën disa dekada që Maqedonia e Veriut dhe Greqia të arrinin në një marrëveshje për çështjen e emrit. Marrëveshja që i dha fund...

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë: Shqipëria është kthyer në rrugë alternative...

Hapja e “rrugës shqiptare” për refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika ka qenë temë diskutimi në takimin midis kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz...

Gazeta austriake shkruan për ndërtimin e kampit të refugjatëve, përmend Ramën,...

Pas lajmit që ka qarkulluar në disa kancelari perëndimore gazeta më e madhe austriake ‘Kurier’, ka hulumtuar sa i takon mundësisë së shndërrimit të...

Dyshime se Shqipëria do kthehet në kamp gjigant për refugjatët. Rama...

Austria, Gjermania, Holanda dhe Danimarka kanë bërë sot një propozim që mund të rezultojë tronditës për shqiptarët. Këto shtete i kanë dorëzuar Brukselit kërkesën...

Sebastian Kurz nuk jep garanci për hapjen e negociatave: Jeni në...

Austria merr presidencën 6-mujore të Bashkimit Evropian në muajin qershor, por kancelari Sebastian Kurz nuk ka dhënë garanci që hapja e negociatave me Shqipërinë...

Shqipëria si rrugë e re për refugjatët në Europë. Mediat austriake...

Qeveria e Austrisë e ka rikthyer çështjen e ‘Rrugës Ballkanike’ në aghendën politike. “Ka një rrugë të re Ballkanike – tha Kurz. Për shëmbull,...

A është kjo prova e parë e lobimit të Bashës? Kancelari...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz këmbëngul në negociata të shpejta për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë në Bashkimin Evropian. “Nëse doni të evitoni konfliktet mes...

Kancelari Kurz kundër zëvendësit të tij: Austria e ka njohur Kosovën,...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz ka reaguar lidhur me debatin e krijuar pas deklaratës së zv/kancelarit Heinz-Christian Strache për deklaratën për Kosovën. Kurz ka theksuar...

Ekstremistët në qeverinë e Austrisë shkaktojnë përplasjen e parë në BE:...

Partia e ekstremit të djathtë në Austri, FPÖ, me hyrjen në qeveri ka shkaktuar përplasjen e parë brenda Bashkimit Evropian dhe shënjestra është Italia...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!