18 C
Tirana
24/09/2020
Home Tags Serbia

Tag: Serbia

Berlini dhe Parisi përshpejtojnë hapat në dialogun Kosovë-Serbi, tjetër takim mes...

Ndërsa të gjithë presin me kureshtje se ç'do të dalë nga takimi mes krerëve të Kosovës dhe Serbisë të shtunën në Shtëpinë e Bardhë,...

“Sapo të bien tarifat, dialogu fillon me zell”. Grenell i bën...

Richard Grenell, i dërguari i Posaçëm i Donald Trump për ndërmjetësimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, ka përshëndetuar vendimin e Hashim Thaçit, që...

Paketat e mbështetjes financiare ndaj COVID-19. Si qëndron Shqipëria përballë vendeve...

Qeveria Shqiptare ka miratuar deri më tani dy paketa financiare për të mbështetur biznesin dhe qytetarët, për përballimin e situatës nga koronavirusi. Megjithatë, paketat...

COVID-19/ Viktimat dhe të infektuarit, ja si paraqitet situata në vendet...

Si në të gjithë botë, edhe Ballkani është duke u përbllur me koronavirusin. Gjatë ditës së enjte, Serbia ka regjistruar një rast vdekje nga...

Serbian FM: Coronavirus Might be Part of Special War Against China

Serbia’s Minister of Foreign Affairs Ivica Dacic stated over the weekend that it is possible that the coronavirus is part of a special war...

Montenegro’s President Accuses Serbia and Russia of Undermining Independence

Montenegro’s President Milo Djukanovic on Friday accused Serbia and Russia of using the Serbian Orthodox Church to undermine his country’s pro-Western government as it...

Vucic Claims to Know Western Plan: EU Admission in Exchange for...

Serbian President Aleksandar Vucic stated on Sunday that this year Serbia will be offered a plan for Kosovo that will be difficult to refuse...

Kosovo PM: Tariffs on Serbian Goods to be Replaced With Full...

The 100 percent tariffs on goods from Serbia will be replaced with full trade reciprocity as with any other state, Kosovo Prime Minister AlbinKurti...

Grenell Denies EUobserver Report that the US Supports Territorial Exchange

The US president’s special envoy for Kosovo Richard Grenell denied reports that the United States remains open to the possibility of an exchange of...

US Congressman: Rights of Albanians in Serbia Must be Included in...

The final agreement between Belgrade and Pristina must take into account the rights of ethnic Albanians in Serbia, US congressmen, Eliot Engel said, kossev.info portal...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!