23/01/2020
Home Tags Studimi

Tag: studimi

Ku (dhe si) do të jetë PS pas 10 vitesh? Fondacioni...

Nga Vitjola Shkurti / Alfred Lela Westminster Foundation për Demokraci (WFD), një organizatë e mbështetur nga qeveria britanike, ka paraqitur të premten një studim të...

Problemet shëndetësore që sjell konsumimi i margarinës

Sipas studimeve të zhvilluara nga shkencëtarët e Fakultetit të Mjekësisë në universitetin ”Dokuz Eylul”, margarina nxit depresionin, ndërsa gjalpi ndikon pozitivisht në procesin e...

Studimi i ri për produktet e qumështit, disa gjëra që i...

Studimi i ri i Universitetit të Texasit nga Houstoni thekson që yndyrat e ngopura në kos, djathë, gjalpë dhe qumësht nuk shtojnë rrezikun nga...

Shkencëtarët australianë zbulojnë testin e gjakut që kap fazat fillestare të...

Hulumtuesit australianë kanë zbuluar një test të gjakut për fazat fillestare të kancerit të lëkurës, duke e cilësuar si pikë që mund të shpëtojë...

Studimi i trurit, ekzistojnë 7 lloje inteligjencash

Një nga qëllimet e studimit të trurit në fundin e shek. XX ka qenë ndërgjegjësimi se ai zotëron një shumësi inteligjencash, që e kanë...

Studimi, lindja e më shumë se dy fëmijëve dëmton shëndetin e...

Shumë prindër e pranojnë se fëmijët rrisin nivelin e stresit, por një studim i fundit thotë se më shumë se dy fëmijë dëmtojnë vërtetë...

Studimi, gjenet përgjegjëse për zmadhimin e trurit i takojnë një periudhe...

Zbulohen tri gjenet përgjegjëse të zmadhimit të trurit të njeriut, thënë ndryshe të dimensioneve të kores së trurit. Ato i takojnë një periudhe 3-4 milionë...

Studimi, gjumi i pasdites ndihmon në përmirësimin e kujtesës

Sipas një hulumtimi të ri, gjumi i pasdites qetëson trurin dhe përmirëson funksionet e kujtesës. Studiuesit  gjermanë nga Universiteti i “Dusseldorf” kanë kryer një test,...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!