29 C
Tirana
15/08/2020
Home Tags The Guardian

Tag: The Guardian

‘Kukulla’ e Ismail Kadaresë-një hulumtim magjepsës i një dashurie të vështirë

John Burnside/ The Guardian Me sy të parë, romani autobiografik i Ismail Kadaresë mund të lexohet si një kujtim elegant, pak melankolik, i futjes në...

Albin Kurti flet për ‘The Guardian’: Refuzimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë...

Albin Kurti, kreu i Vetëvendosjes, i cili kryesoi zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit në Kosovë, ka folur për median e njohur britanike ‘The...

Dalja nga izolimi/ Si po përdor Rama këshilltarët e huaj për...

Një shkrim i shfaqur sot në EUObserver me titull Raporti i BE njeh arritjet e Shqipërisë, është i paguar nga qeveria shqiptare. Në fund...

“The Guardian”: Çdo muaj shpërthejnë skandale që lidhin mazhorancën socialiste me...

“The Guardian” i ka dedikuar një artikull të zgjeruar zhvillimeve politike në Shqipëri. Gazetari Shaun Walker, i cili ka qëndruar për disa ditë në Tiranë,...

Protesta e opozitës, një ndër fotot më të mira të javës...

Një fotografi e fotoreporterit shqiptar Gent Shkullaku, të drejtat e së cilës i zotëron agjensia e lajmeve AFP, është futur në listën e 'fotove...

12 prill 1985/ Si e raportonte ‘The Guardian’ 34 vite më...

“Udhëheqësi i fundit i mbijetuar i luftës, Enver Hoxha i Shqipërisë, vdiq dje pas 40 vjetësh sundimi të hekurt mbi shtetin e vogël komunist...

The Guardian: Universiteti duhet të jetë falas për të gjithë studentët,...

Tani e dimë se 10% e studentëve më të pasur shkojnë falas në universitet. Kjo përbën pabarazi. Avokatët e sistemit aktual të taksave universitare në...

Mbretërit e kokainës: Si mafia shqiptare mori kontrollin e tregtisë së...

“Ata janë të sofistikuar, të zgjuar dhe gjithmonë dërgojnë drogë nga portet e Europës në rrugët e Londrës, një rrjet kriminal që tani është...

The Guardian: Rezultati i referendumit në Maqedoni, një tjetër fitore e...

Media prestigjioze britanike, ‘The Guardian’ e konsideron një tjetër fitore të Moskës rezultatin e referendumit në Maqedoni. Me një pjesëmarrje në votim vetëm 36.91%,referendumi për...

A jeni gati? Këto janë të gjitha të dhënat që ‘Facebook’...

Nga Dylan Curran – The Guardian Mbledhja e të dhënave tona personale shkon përtej asaj që shumë nga ne mund të imagjinojnë. Prandaj unë e...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!