Tetë të vdekur në Iran nga koronavirusi, Turqia merr vendimin ekstrem

Republika e Turqisë ka marrë vendimin ekstrem për mbyllje të të gjithë pikave kufitare që e ndajnë atë me Republikën Islamike të Iranit.

Ky vendim erdhi pasi nga autoritetet iraniane u njoftua se tetë persona kanë   vdekur në kufirin lindor të Turqisë. Ndaj autoritetet turke e konsideruan të domosdoshme këtë masë paraprake kundër shpërthimit vdekjeprurës të koronavirusit.

Pika kufitare e Kapıkiy në provincën lindore Van dhe porta kufitare Esendere në provincën Hakkari ishin të mbyllura për vizitorët nga Irani.

Irani u bë vendi i parë në Lindjen e Mesme që konfirmoi rastet e COVID-19, pasi ministria e shëndetësisë njoftoi se 43 njerëz ishin infektuar deri më tani.