Video/ Brenda bazës ushtarake të SHBA të sulmuara me raketa balistike nga Irani

Një javë pasi Irani godet me raketa balistike dy baza ushtarake të SHBA në Irak, BBC ka sjellë pamje nga ambientet e brendshme të këtyre zonave dhe pasojat e mbetura pas bombardimit.

Sulmi erdhi pak ditë pasi SHBA kishte eliminuar me dron në Bagdat gjeneralin e lartë iranian,  Qasem Soleimani, që sipas amerikanëve ishte ‘arkitekti’ i sulmeve terroriste.

Ky fakt shkaktoi tensione të përshkallëzuara SHBA-Iran, ku më pas Iraku kërkoi që të largoheshin edhe trupat amerikane.

Por, çfarë ka mbetur nga sulmi me raketa një javë më parë në bazat e SHBA, ku fatmirësisht nuk pati asnjë ushtar të lënduar.