Video/ Kina zhvillon mini-maratonën e parë pas shpërthimit të pandemisë, garuesit me maska

Maratona ‘Chengdu Panda’ u zhvillua të dielën në qytetin Dujiangyan, në Kinën jugperëndimore, pasi masat e rrepta të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit po shkojnë drejt “qetësimit”.

Pamjet tregojnë se vrapuesit mbajnë veshur maska, pasi gara zhvillohet në mesin 1.000 personave.

“Ekzistojnë gjithashtu shumë pika monitorimi, pika dezinfektimi, kontrolle të kartave të identitetit”, tha një vrapues, Zeng Jie.

Ndërsa garuesi Fei Deng, shtoi se vrapimi i maratonës “mund të na bëjë më të shëndetshëm”.

Sipas shifrave të fundit të hartuara nga raportet globale nga Universiteti Johns Hopkins, të paktën 329,000 njerëz janë infektuar nga COVID-19 në të gjithë botën dhe mbi 14,000 njerëz kanë vdekur. Aktualisht janë konfirmuar 81.397 raste në territorin e Kinës me të paktën 3.265 vdekje.

Burimi: ruptly.tv