Zëdhënësja e DASH: Përgëzojmë Shqipërinë për dëbimin e dy iranianëve

Departamentit Amerikan i Shtetit përgëzoi qeverinë shqiptare pas vendimit për të dëbuar dy diplomatë iranianë nga vendi, sepse kryenin veprimtari të dyshimta.

Zëdhënësja për shtyp, Morgan Ortagus në një postim në profilin saj në Twitter, akuzoi se regjimi iranian përdor “lehtësirat diplomatike” për të komplotuar sulme terroriste.

“Përgëzojmë vendimin e qeverisë së Shqipërisë për të dëbuar dy të ashtuquajturve diplomatë iranianë. Regjimi iranian përdor lehtësirat diplomatike në Evropë, si mbulesë për të komplotuar sulme terroriste si dhe për të kërcënuar dhe spiunuar iranianët që jetojnë jashtë.”, shkroi ajo.