Memoriali, analisti amerikan: Qeveria shqiptare, vegël e Erdoganit

Analisti amerikan, Alon Ben-Meir, njohës i mirë i rajonit, ka kritikuar qeverinë shqiptare për ngritjen e memorialit kushtuar viktimave të grushtit të Shtetit në Turqi.

Analisti shkruan se ështe i turpshem niveli ku ka rene Shqiperia, duke iu dorezuar presidentit Rexhep Taip Erdogan. “Tani Tirana ka ndërtuar një memorial për viktimën e diktatorit më të pamëshirshëm — Erdogan – i cili burgosi qindra mijëra njerëz të pafajshëm. Turp që Shqipëria luan ende në duart e Erdoganit”, shkruan ai në një postim në Facebook.

Në Shqipëri nuk rezulton të ketë monumente dedikuar ngjarjeve të ndodhura në një shtet të huaj, siç ishte rasti i grushtit të dështuar të Shtetit, për të cilin autoritetet turke fajësuan klerikun Fetullah Gylen dhe organizatën e cilësuar terroriste FETO.

Nen/kryetari i bashkise se Tiranes, Arbjan Mazniku, pjesemarres ne inaugurim, ia ka hedhur “topin” Ministrise se Jashtme, e cila per “Zerin e Amerikes” ka mohuar perfshirjen e saj ne asnje mënyrë në aktivitetin për memorialin apo inaugurimin e ‘’Rrugës së Dëshmorëve të 15 Korrikut’’ dhe ‘’Parkut të Demokracisë së 15 Korrikut”.