Flash News

KRYESORE

"Rama po flirton me Erdoganin kundër interesit të shqiptarëve. Trump nuk do t'ia dijë për Tiranën"

Liridon Cecja  

Alon Ben Mair, ekspert i marrdhënieve ndërkombëtare dhe profesor në Universitetin e Nju Jorkut, i kontaktuar nga Politiko.al ka folur rreth gjendjes aktuale në Shqipëri. Për protestat e opozitës ai thotë se është e rëndësishme të kuptohet se çfarë ekzaktësiht po synohet të arrihet me anë të protestave. Ai shton se nuk përbën një fotografi të bukur të protestës kur gruaja e presidentit aktual, e zgjedhur me votat e kësaj mazhorance, flasin për ndryshim. Eksperti i njohur shton se është legjitime që të protestosh në një shoqëri demokratike.

Në lidhje me qeverinë, aktuale Ben Mair thotë se është kritik për kryeministrin Rama rreth marrdhënieve të tij të afërta me Erdoganin.

"Qytetarët shqiptarë duhet ta kuptojnë se investimet e Erdoganit në ekonominë e tyre janë një fasadë për të mbuluar synimin e tij të madh për të bërë Ballkanin gjithnjë e më të varur nga Turqia. Kyeministri nuk është i vetmi që po flirton me Erdoganin. Presidenti Meta, pas takimit me kryeministrin turk Binali Yildirim, nënvizoi faktin se të dy vendet po e rrisn bashkëpunimin duke shpërfllur kështu shqetësimin e shumicës së shqiptarëve që mendojnsë se sa më shumë Shqipëria afrohet me Turiqnë, më shumë e largon veten nga BE.

[caption id="attachment_144408" align="alignnone" width="740"] Martin SCHULZ - EP President meets with Prof Alon BEN-AIR, Middle East peace process specialist at the University of New York[/caption]

I pyetur nga Politiko për faktin se ambasada amerikane në Tiranë ka prej 5 muajsh pa ambasador dhe, a do të thotë kjo se presidenti Trump i shpërfill vendet e vogla, eksperti i njohur tha se ka shumë vende në të cilat Trump nuk ka caktuar ambasadorë.

Të jini të sigurtë se Tirana është vendi i fundit në mendjen e tij, siguron Ben Mair.

Të fundit