Flash News

Bota

“Bota s’mund të përballojë më luftë”, udhëheqësit e G7 riafirmojnë mbështetjen e plotë për Izraelin

“Bota s’mund të përballojë më luftë”,

Liderët e G7 dënuan sulmin e Iranit ndaj Izraelit dhe riafirmuan mbështetjen e plotë për Tel Aviv, thuhet në një deklaratë.

Ata gjithashtu thonë se do të punojnë për të stabilizuar situatën në Lindjen e Mesme.

"Me veprimet e tij, Irani ka ecur më tej drejt destabilizimit të rajonit dhe rrezikon të provokojë një përshkallëzim të pakontrollueshëm rajonal. Kjo duhet të shmanget," thuhet në deklaratë.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres kërkoi përmbajtje, duke i thënë takimit urgjent se "as rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë më shumë luftë".

"Tani është koha për të qetësuar dhe për të de-përshkallëzuar," tha ai.

Guterres përsëriti gjithashtu dënimin e tij për sulmet e Iranit ndaj Izraelit dhe sulmin ndaj konsullatës së Iranit në Damask.

“Është koha të tërhiqemi nga buza”, tha Guterres.

Të fundit