Flash News

Bota

Irani godet me raketa dhe mbi 300 dronë Izraelin

Irani godet me raketa dhe mbi 300 dronë Izraelin

Irani ka lëshuar qindra raketa dhe dronë në Izrael në sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë në territorin izraelit. Sulmi i së shtunës mbrëma ishte një sulm hakmarrës që la të plagosur një vajzë 7-vjeçare dhe shkaktoi dëme të vogla në një objekt ushtarak izraelit, shkruan Al Jazeera.

Sulmi vonë natën e së shtunës ndezi sirenat e sulmit ajror në qytete në të gjithë Izraelin, duke përfshirë Tel Aviv dhe Jerusalemin Perëndimor, dhe shpërthime u dëgjuan ndërsa mbrojtja ajrore izraelite kapte predha.

Ushtria izraelite tha se sulmi iranian u krye nga më shumë se 300 dronë vrasës, raketa balistike dhe raketa lundrimi dhe se 99% u kapën, me ndihmën e forcave nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar.

Nisjet erdhën nga Irani, si dhe nga Iraku dhe Jemeni.

Mjekët thanë se një vajzë në jug të Izraelit u plagos nga predha, ndërsa ushtria tha se një numër i vogël goditjesh u identifikuan, duke përfshirë një bazë ushtarake izraelite në Izraelin jugor, ku u shkaktuan dëme të vogla në infrastrukturë.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) konfirmoi sulmin, duke thënë se lëshoi dronët dhe raketat në kuadër të operacionit "Premtimi i Vërtetë" si pjesë e dënimit për "krimin e entitetit sionist për shënjestrimin e konsullatës iraniane në Siri" më 1 prill.

Bastisja në Damask vrau 12 njerëz, duke përfshirë dy gjeneralë të lartë në forcën elitare Quds të IRGC-së.

Të fundit