Flash News

Bota

Joe Biden ‘përgatitet’ të takojë Putinin për t'i dhënë fund luftës së Rusisë

Joe Biden ‘përgatitet’ të takojë Putinin për

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se do të ishte i gatshëm të takonte Vladimir Putinin nëse kjo do të ishte rruga që i jep fund luftës ruse në Ukrainë.

Duke iu drejtuar gazetarëve së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron, ai theksoi se Putin nuk kishte bërë ende një përpjekje për të mbyllur luftën, shkruan BBC.

Macron dhe Biden theksuan se do të vazhdojnë të qëndrojnë kundër luftës së Rusisë.

Udhëheqësi francez e bëri të qartë se ata kurrë nuk do t'i kërkonin Ukrainës të bënte një kompromis që e konsideronte të papranueshëm.

Një zyrtar i lartë ukrainas tha se midis 10,000 dhe 13,000 ushtarë të saj ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

As Ukraina dhe as Rusia nuk priren të nxjerrin shifra për viktimat, dhe komentet e këshilltarit presidencial Mykhailo Podolyak nuk janë konfirmuar nga ushtria ukrainase.

Të fundit