Flash News

Bota

Kina zhvillon stërvitje ushtarake rreth Tajvanit si "dënim i fortë për aktet separatiste"

Kina zhvillon stërvitje ushtarake rreth Tajvanit si "dënim i

Kina ka nisur stërvitjen ushtarake në shkallë të gjerë rreth Tajvanit në atë që e quajti "ndëshkim" për të ashtuquajturat "akte separatiste", disa ditë pasi ishulli vetëqeverisës u betua nga një lider të ri të zgjedhur në mënyrë demokratike, i cili i bëri thirrje Pekinit të ndërpresë taktikat e frikësimit, shkruan CNN

Si pjesë e stërvitjeve, dhjetëra avionë luftarakë kinezë që mbanin municion të drejtpërdrejtë kryen sulme kundër "objektivave ushtarake me vlerë të lartë" të "armikut" së bashku me shkatërruesit dhe skafet me raketa, sipas transmetuesit shtetëror të Kinës CCTV.

Stërvitjet, të cilat filluan herët të enjten rrethojnë Tajvanin dhe përbëjnë provën e parë reale për të sapozgjedhurin Lai Ching-te ndërsa ai përpiqet të menaxhojë marrëdhëniet me fqinjin e fuqishëm autoritar të ishullit.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës thotë se Tajvani është pjesë e territorit të saj, pavarësisht se kurrë nuk e ka kontrolluar atë, dhe është zotuar se do ta marrë ishullin me forcë nëse është e nevojshme.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës (PLA) tha se nisi stërvitjet e përbashkëta ushtarake që përfshijnë ushtrinë, marinën, forcat ajrore dhe forcat raketore në zonat përreth Tajvanit në orën 7:45 të mëngjesit të së enjtes.

Koloneli Detar i PLA, Li Xi, zëdhënës i komandës, i quajti stërvitjet "një ndëshkim të fortë për aktet separatiste të forcave të pavarësisë së Tajvanit dhe një paralajmërim serioz kundër ndërhyrjeve dhe provokimeve nga forcat e jashtme".

Ushtria kineze vendosi gjithashtu rreth një duzinë luftanije kineze rreth Tajvanit, si dhe një duzinë anije të Rojës Bregdetare pranë ishujve periferikë të Tajvanit, sipas zyrtarit.

 

Të fundit