Flash News

Bota

Merkel refuzon të vaksinohet me "Astrazeneca"

Merkel refuzon të vaksinohet me "Astrazeneca"

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se nuk do të marrë vaksinën AstraZeneca kundër COVID-19 sepse ajo është shumë e moshuar.

Ritmi i përdorimit të vaksinave në Evropë është ngadalësuar, pas asaj të Mbretërisë së Bashkuar. Njerëzit thuhet se kanë refuzuar të marrin vaksinën e AstraZeneca pasi udhëheqësit evropianë hedhin dyshime mbi efektivitetin e saj.

Merkel, e cila është 66 vjeç, u pyet nga gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine nëse ajo do të merrte një dozë të vaksinës AstraZeneca për të kundërshtuar një perceptim në Evropë se vaksina është joefektive. Kancelarja tha se ajo nuk do ta bënte vaksinën sepse nuk ishte aprovuar për njerëzit mbi 65 vjeç në Gjermani. "Unë jam 66 vjeç dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar për AstraZeneca," i tha ajo gazetës.

Provat e fundit në Skoci kanë lidhur vaksinën e AstraZeneca me një rënie dramatike të rrezikut të shtrimit në spital tek njerëzit e moshuar.

Më shumë se 1.4 milion doza të vaksinës AstraZeneca janë futur në depo në Gjermani, ndërsa punonjësit e kujdesit shëndetësor kanë administruar vetëm 240,000 doza, tha këtë javë Thomas Mertens, i cili kryeson komisionin e përhershëm të Gjermanisë për vaksinat.

"Ne po punojmë mjaft në këtë pikë dhe përpiqemi t'i bindim njerëzit të pranojnë vaksinën dhe vërtet të fitojnë besimin tek vaksina në popullatë. Por siç mund ta dini, edhe ky është një lloj problemi psikologjik dhe, për fat të keq, do të duhet pak kohë për të arritur këtë qëllim," i tha Mertens programit "Sot" të BBC Radio 4.

Gazeta gjermane Handelsblatt kohët e fundit publikoi një raport, duke cituar zyrtarë anonimë shëndetësorë gjermanë, që tha se vaksina e AstraZeneca ishte vetëm 8% efektive midis njerëzve të moshuar. Faqja e internetit për kontrollimin e fakteve "Full Fact" tha se raporti i Handelsblatt ishte "jo i besueshëm", dhe qeveria gjermane dhe AstraZeneca e mohuan atë.

Merkel përshkroi një "problem të pranimit" me vaksinën, i cili tha se ishte "efektiv dhe i sigurt". Ajo shtoi se gjermanët nuk mund të zgjidhnin se cilën vaksinë do të merrnin.

"AstraZeneca është një vaksinë e besueshme, efektive dhe e sigurt, e aprovuar nga Agjencia Evropiane e Mjekësisë dhe e rekomanduar në Gjermani deri në moshën 65 vjeç," i tha ajo Frankfurter Allgemeine.

"Të gjithë autoritetet na thonë se kësaj vaksine mund t'i besohet. Për sa kohë që vaksinat janë kaq pak sa aktualisht, ju nuk mund të zgjidhni me çfarë dëshironi të vaksinoni."

Franca është përballur me probleme të ngjashme që kur Presidenti Emmanuel Macron sugjeroi pa prova në fund të Janarit se vaksina e AstraZeneca dukej "pothuajse e paefektshme" midis njerëzve mbi 65 vjeç.

Ministria e shëndetësisë e Francës tha të martën se vetëm 107,000 vaksinime AstraZeneca ishin administruar në dy javët e para të përhapjes së vaksinave, njoftoi gazeta franceze Le Télégramme.

Franca ka marrë më shumë se 700,000 doza të vaksinës AstraZeneca. Zyrtarët në Austri, Belgjikë dhe Itali kanë raportuar gjithashtu disa rezistencë ndaj vaksinës së AstraZeneca, njoftoi Agence France-Presse javën e kaluar./ Burimi: BusinessInsider

Të fundit