Flash News

Bota

Bill Gates: Kur do të kthehemi në normalitet prej pandemisë

Bill Gates: Kur do të kthehemi në normalitet prej pandemisë
Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates

Bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates ka një vlerësim se kur bota do t’i kthehet normalitetit prej pandemisë covid.

Me vaksina premtuese dhe trajtime terapeutike në horizont, Gates tha se Shtetet e Bashkuara mund të ishin në rrugën e duhur për tu kthyer në normalitet deri në pranverën e vitit 2021, gjatë një interviste me "TODAY" të NBC.

Gjendja aktuale e pandemisë në SH.B.A., megjithatë, është shqetësuese. Aktualisht ka më shumë se 100,000 njerëz të shtruar në spital dhe më shumë se 13.93 milionë raste të infektuar.

"Katër ose pesë muajt e ardhshëm në të vërtetë duken mjaft të zymtë, nëse nuk mund të dyfishojmë sjelljen tonë," tha Gates.

"Gjëja më me ndikim" që njerëzit mund të bëjnë tani për të zvogëluar përhapjen e mëtejshme dhe për t'i dhënë fund pandemisë, është të ndjekin atë që na është thënë të bëjmë gjatë gjithë kohës, tha Gates. Për shembull, "shoqërimi me njerëz më pak,  mbajtja e një maske kudo që mund të ekspozoheni ndaj dikujt jashtë shtëpisë tuaj. Vaksinat do të ndihmojë gjithashtu ", tha ai.

"Deri në pranverë, ata numra do të jenë mjaft të mëdhenj që, sigurisht në Shtetet e Bashkuara, ai do të fillojë të ndryshojë për ne në mënyrë dramatike dhe ne do të kthehemi në normalitet".  

Vaksinat janë afër aprovimit. Prodhuesit Pfizer dhe Moderna kanë paraqitur autorizimin e përdorimit emergjent për vaksinat Covid nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave. Pfizer u aprovua për përdorim emergjent në Mbretërinë e Bashkuar të Mërkurën dhe pritet të dalë javën tjetër.

Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tha të mërkurën se shteti pret doza të mjaftueshme deri në 15 dhjetor për të vaksinuar 170,000 njerëz.

Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i vendit për sëmundjet infektive, tha se deri në prill, të rinjtë e shëndetshëm pa kushte themelore do të jenë në gjendje të "hyjnë në një CVS ose në një Walgreens dhe të vaksinohen", gjatë një interviste me CEO të Facebook Mark Zuckerberg më 30 nëntor.

Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton kanë thënë secili se do të marrin vaksinën dhe do ta publikojnë atë në kamera për të krijuar besimin e publikut.

 

Ditari politik

Të fundit