Flash News

Bota

Putin thotë se është i hapur për dialog mbi mospërhapjen bërthamore

Putin thotë se është i hapur për dialog mbi

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Moska është e hapur për një dialog mbi stabilitetin strategjik dhe mospërhapjen bërthamore. Si Moska ashtu edhe Uashingtoni kanë theksuar rëndësinë e mbajtjes së komunikimit në temën e armëve bërthamore, pavarësisht nga konflikti në Ukrainë.

Të dy vendet janë deri tani fuqitë më të mëdha bërthamore në botë.

“Rusia është e hapur për dialog për sigurimin e stabilitetit strategjik, ruajtja e regjimeve të mospërhapjes së armëve masive shkatërrimin dhe përmirësimin e situatës në fushën e armëve kontrolli”, tha Putin në një fjalim në një forum ligjor në shtëpinë e tij, në qytetin e Shën Petersburgut.

Ai tha se përpjekjet do të kërkonin "punë të mundimshme të përbashkët" dhe do të kontribuonin në parandalimin e përsëritjes së "ajo që po ndodh sot në Donbas".

Udhëheqësi rus thotë se Moska pushtoi Ukrainën për të mbrojtur rusët në rajonin lindor të Donbasit nga persekutimi nga Kievi.

Ai përsëriti këto pretendime, duke akuzuar Ukrainën për "krime kundër njerëzimit".

Të fundit