Flash News

Bota

"Rusia po humbet luftën kundër Ukrainës"

"Rusia po humbet luftën kundër Ukrainës"

Ushtria ruse po humbet 500 ushtarë çdo ditë në Donetsk dhe Luhansk pa arritur asnjë rezultat në fushën e betejës, shkruan Roman Rukomeda. Roman Rukomeda është një analist politik ukrainas.

“Dita e 281-të e agresionit masiv rus kundër Ukrainës ka marrë fund. Fushat kryesore të luftës janë zhvendosur në lindje të Ukrainës në rajonet Donetsk dhe Luhansk rreth Bakhmut dhe Svatovo, të cilat janë relativisht të vogla, por të rëndësishme për planet e mëtejshme të të dyja palëve.

Për të vazhduar me çlirimin e rajonit të Luhanskut, ushtria ukrainase duhet të ketë njëfarë suksesi pranë Svatovës. Për agresorët rusë, Bakhmut është vendi që duhet të kontrollojnë për të vazhduar me agresion të mëtejshëm në rajonin e Donjeckut. Humbjet më të rëndësishme ruse (rreth 500 ushtarë të vrarë çdo ditë) po ndodhin në rajonet e Donetsk dhe Luhansk, ku rusët po përdorin burra të sapomobilizuar të stilit Stalin - duke i shtyrë ata në sulmin e përparmë në linjat e mbrojtjes ukrainase, gjë që çon në qindra vdekje nga palës ruse çdo ditë”, thotë ai.

Analisti shton se rusët nuk kanë bërë asnjë përparim dhe kanë vazhduar të kryejnë të njëjtin lloj sulmesh pranë Bakhmur. Në jug, në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia, situata u stabilizua përkohësisht pas çlirimit të Khersonit për shkak të kushteve të motit - shirave të dendur, borës dhe lagështisë shumë të lartë.

Moti i keq nuk lejon përdorimin e makinerive të rënda ose të tankeve. Ky mot është i mirë për mbrojtjen, por i keq për sulmin.

“Rusët po shkatërrojnë shtëpitë e njerëzve, infrastrukturën kritike, spitalet, autoritetet lokale, ndërtesat, etj. Në zonat ku mund të arrijnë objektivat e tyre në rreth 30-50 km, terroristët rusë përdorin obus, sisteme MLRS ose dronë. Për një distancë më të gjatë, ata përdorin raketa dhe raketa balistike.

Çdo ditë kriminelët rusë të luftës vrasin civilë ukrainas, duke përfshirë fëmijë, gra, dëshmi të rëndësishme të varrezave masive të ukrainasve të vrarë, të përdhunuar dhe të torturuar”, shton analisti.

Burimi: Euroactiv

Të fundit