Ditari i Maxhorancës

Rama intervistë për median polake: Një bllokim i dytë do të na vrasë, shkatërrues për familjet tona  

Rama intervistë për median polake: Një bllokim i dytë do

“Bllokimi i dytë do të na vrasë. Prandaj, ne kemi futur kufizime shtesë. Duke vendosur maska, mbrojmë veten dhe të tjerët jo vetëm brenda, por edhe jashtë. Di që edhe ju keni një problem të ngjashëm në Poloni”.

Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama në një intervistë për median polake ‘Business Insider Polska’, e cila e nis artikullin e intervistës me Ramën me një përshkrim të situatës politike në Shqipëri.   

Shqipëria, një vend i vogël midis Malit të Zi, Kosovës, Maqedonisë dhe Greqisë është në prag të zgjedhjeve parlamentare.

Pas rreth gjashtë muajsh, ne do të zbulojmë nëse socialistët do të mbajnë pushtetin apo demokratët. Gjatë kësaj gare, ne takohemi me Kryeministrin Edi Rama dy herë - një herë në ceremoninë e hapjes së qendrave të kreativitet teknologjik në botë “TUMO”, në ambientet e Stadiumi “Air Albania”.

Hera e dytë ishte gjatë hapjes së degës shqiptare të ndërmarrjes polake Softëare Development Academy, e cila ofron kurse programimi për njerëzit që duan të ndryshojnë karrierën e tyre.

Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë në një intervistë për Business Insider Polska

“Shqipëria, megjithëse nuk është anëtare e Bashkimit Evropian, ka vite që tërheq mijëra polakë që duan të pushojnë në Detin Mesdhe. Vendi ynë ka pamje të bukur dhe çmime relativisht të ulëta.

Fatkeqësisht, ajo gjithashtu vuajti shumë nga shpërthimi i pandemisë. Të ardhurat nga turizmi kanë rënë dhe ekonomia e vendit pritet të tkurret me 7.5 përqind, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar.  

E gjithë kjo ndodh në një periudhë të infektimeve në rritje. Në 3 milionë banorë të Shqipërisë, 16.5 mijë janë të infektuar dhe numri i viktimave të koronavirusit është rritur në 443. Vatra më e madhe është në kryeqytet.

Nga mesi i kësaj jave (po flasim të mërkurën, 14 tetor), ne po prezantojmë detyrimin për të mbajtur maska ​​edhe jashtë ndërtesave. Është shume e rëndësishme. Bllokimi i dytë do të na vrasë. Do të jetë shkatërruese për familjet tona dhe për ekonominë në tërësi. Ne duam ta shmangim atë, por kjo do të varet kryesisht nga fakti nëse shoqëria jonë do ta përmbushë këtë kërkesë”, argumenton Edi Rama.

Shqiptarët po rezistojnë

Shqiptarët duket se kanë një qëndrim joserioz ndaj kufizimeve të reja të deritanishme. Mjafton të ecësh rrugëve të Tiranës për të parë që shumica e kalimtarëve nuk mbajnë maska, dhe vetëm disa pajtohen me thirrjen e Kryeministrit.

Ne duhet të luftojmë rrezikun e një vale tjetër të intensifikuar të koronavirusit”, thotë kryeministri Rama, i cili përfundon bisedën me ne, duke shtuar se: "Unë e di që shoqëria shqiptare dhe polake do të mbijetojnë dhe do të dalin më të forta nga kjo krizë”.

 

 

Ditari politik

Të fundit