Flash News

Ditari i Opozitës

Afera "5D", Le Courrier des Balkans: Opozita kërkon dorëheqjen e kryebashkiakut të Tiranës

Afera "5D", Le Courrier des Balkans: Opozita kërkon

Le Courrier des Balkans

Nga Katerina Sula

Protesta e re në Tiranë për të kërkuar dorëheqjen e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj dhe aktakuzën e tij për aferën e mashtrimit të kompanisë 5D Konstruksion dhe inceneratorit të Tiranës.

Për herë të dytë brenda pak ditësh, qindra njerëz u mblodhën më 11 prill para bashkisë së Tiranës, me thirrjen e dy partive kryesore opozitare, Partisë Demokratike (PD) të drejtuar nga Sali Berisha dhe Partisë së Lirisë. PL) të ish-presidentit Ilir Meta.

Në mobilizim janë përfshirë edhe disa grupe qytetare, të investuara prej disa vitesh nëmbrojtjen e Teatrit Kombëtar dhe kundër shkatërrimit të ndërtesave në qendër të qytetit të zëvendësuara me shumëkatëshe. Përballë një pranie të madhe sigurie, shpërthyen përleshjet mes disa demonstruesve dhe oficerëve të policisë.

Kjo demonstratë u quajt vijimarrestimi në fillim të prillit të disa drejtorëve dhe ish-drejtorëve bashkiakë të dyshuar për korrupsion, pastrim parash dhe konflikt interesi, pas një hetimi nga prokurorët e Spakut, Prokuroria Kundër Korrupsionit. Sipas partive opozitare, në skandal është përfshirë edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Afera "5D", Le Courrier des Balkans: Opozita kërkon

Në fund të muajit mars, Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit urdhëroi arrestimin e disa drejtorëve dhe ish-drejtorëve të Bashkisë së Tiranës, të cilët të gjithë ishin ndër bashkëpunëtorët e tij të ngushtë që morën pjesë në fushatën e tij zgjedhore. Gjithashtu, Spak urdhëroi paraqitjen e punonjësve të tjerë, të dyshuar për korrupsion pasiv, fshehje dhe mosdeklarim pasurie, shkelje të barazisë në oferta, të lidhura me aferën e kompanisë 5D Konstruksion.

Dhjetorin e kaluar, Gjykata Speciale kishte lëshuar tashmë rreth pesëmbëdhjetë urdhër-arreste, si pjesë e sajhetimi i inceneratorit nga Tirana. Hetimi, i kryer në tre vjet, zbuloi se si u shpenzuan miliona euro nga buxheti i shtetit dhe Bashkia e Tiranës për një incenerator fantazmë të mbetjeve. Drejtori i Përgjithshëm i Punëve Publike në Tiranë, Taulant Tushe ndodhet sot në burg.

Ndonëse u shpreh i “acaruar” nga këto akuza ndaj ish-bashkëpunëtorëve të tij, Erion Veliaj, i afërt me kryeministrin Edi Rama, po i drejtohet gjykatave, duke përjashtuar çdo synim për dorëheqje. Nga ana e tyre opozita dhe grupet qytetare bëjnë thirrje për vazhdimin e lëvizjes, duke paralajmëruar edhe tubime të tjera në ditët në vijim.

 

 

 

Të fundit