Flash News

Ditari i Opozitës

Vrasja e rojes/ Açka "i tërheq veshin" Top Channel: Ndërprisni të paktën muzikën në emisionet e mëngjesit

Vrasja e rojes/ Açka "i tërheq veshin" Top Channel:

Lidhur me ngjarjen e rëndë ku mbeti i vdekur roja 60-vjeçar, Pap Kola ka reaguar dhe demokratja Flutura Açka.

Teksa ka shkruajtur në Facebook dhe për ngjarjen që ndodhi pak ditë më parë ku një ekip xhirimi të programit investigativ “Fiks fare” u sulmuan, Açka është shprehur se ngjarjet e përsëritura janë shqetësuese dhe duhet të vënë në alarm Ministrinëve Punëve të Brendshme dhe drejtuesit e Policisë së Shtetit në mbrojtje të punonjësve të medias dhe të jetës së çdo shqiptari.

“Ndal sulmin mbi median dhe nderim për të pafajshmit. Sulmi i orëve të para mbi TOP Channel është një ngjarje e rëndë, që çoi në humbjen e jetës së punonjësit të sigurisë Pal Kola. Pak javë më parë u sulmuan pabesisht një ekip xhirimi të programit investigativ “Fiks fare” në zhavorrishtet e lumit të Tiranës.

Ngjarjet e përsëritura janë shqetësuese dhe duhet të vënë në alarm Ministrinëve Punëve të Brendshme dhe drejtuesit e Policisë së Shtetit në mbrojtje të punonjësve të medias dhe të jetës së çdo shqiptari.

Si Kryetare e Komisionit Parlamentar për Edukim dhe Mjetet e Informimit Publik e dënoj ashpër sulmin dhe kërkoj që organet kompetente ta zbardhin shpejt ngjarjen dhe autorët e saj”, shkruan Açka.

Po ashtu ajo i “ka tërhequr veshin” dhe Top Channel, duke u shprehur se në respekt të punonjësit të tyre duhet ta kishin ndërprerë muzikēn në programet e mëngjesit dhe t’i kishin shoqëruar mbase me një fashë sesnsibilizuese për ngjarjen.

“Por kisha edhe një lutje personale për televizionin e nderuar. Mund të jetë shkujdesje edhe për shkak të ngjarjes, por kërkon vëmendjen e vet.

Në respekt të punonjësit e tyre duhet ta kishin ndërprerë së paku muzikēn në programet e mëngjesit dhe t’i kishin shoqëruar mbase me një fashë sesnsibilizuese për ngjarjen, të paktën deri nē përfundim të ritualeve të të ndjerit.

Çdo jetë është e barabartë para Zotit! Ngushëllime të ndjera familjes dhe mbështetje pa kushte për TOP Channel.”, shkruan Açka.

Të fundit