Flash News

E-TJERA

Lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lushnjës

Lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lushnjës

Lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe. Vendimi është marrë sot Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Tushe kishte bërë kërkesa të vazhdueshme për ndryshim të masës së sigurisë, duke evidentuar problematikat shëndetësore.

Kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe është arrestuar nga policia, pasi akuzohet për “shpërdorim detyre në bashkëpunim”.

Tushe u arrestua në korrik të 2021-shit gjatë një operacioni të ndërmarrë me urdhër të SPAK, ku ranë në pranga edhe 10 ish-zyrtarë të bashkisë.

Ai akuzohej për shkelje të barazizë në tendera. Bëhej fjalë për një tender të kanalizimeve me vlerë 24 milionë lekë, ku dyshohet se është abuzuar me fondet publike.

Vendimi për Tushen, vjen pak ditë pasi Apeli i GJKKO i dha lirinë ish-nënkryetarit të Bashkisë Lushnje, Gentian Nushi.

Njoftimi i GJKKO-së:

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me trup gjykues të përbërë nga gjyqtarët Florjan Kalaja kryesues, Igerta Hysi anëtare dhe Dhimitër Lara anëtar, sot më datë 26.01.2023, zhvilloi seancë gjyqësore për çështjen penale nr. 28 akti, datë 25.01.2023 regjistrimi, regjistruar mbi kërkesën e të pandehurit F.T., për konstatimin e shuarjes së masës së sigurimit personal “arrest në burg” dhe vendosi:

– Konstatimin e shuarjes së masës së sigurimit “arrest në burg” të caktuar ndaj të pandehurit z. F.T., me vendimin nr. 50 datë 05.07.2021 të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

– Urdhërimin e lirimit të menjëhershëm të të pandehurit z. F.T. nga ambientet e paraburgimit nëse liria e tij personale nuk kufizohet për një shkak tjetër ligjor.

Të fundit