E-TJERA

Meta dhe Rama mesazh në 553 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut: Krenaria e lavdia e kombit tonë!

Meta dhe Rama mesazh në 553 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut:

Ditën e sotme presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama, kanë përkujtuar 553-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skëndërbeu, i cili vdiq më 17 Janar 1468.

Kryeministri Rama ka postuar një video në Facebook të Memorialit të Skënderbeut, teska shkruan “Mirëmëngjes dhe në këtë ditë përkujtimore të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, ju uroj një të dielë të bukur”.

 Memoriali i Skënderbeut është vendi ku më 2 Mars 1444 u mbajt “Besëlidhja e Lezhës” dhe ku më 17 Janar 1468 u varros heroi kombëtar.

Nga ana tjetër, presidenti Meta shkruan se Skënderbeu do të mbetet përgjithmonë ylli polar i kombit tonë dhe simboli më përbashkues. Meta thekson se Skënderbeu është "krenaria, frymëzimi, fuqia dhe lavdia e kombit".

Postimi i Metës:

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, do të mbetet përgjithmonë ylli polar i kombit tonë, simboli më përbashkues, që diti të na unifikojë në një Besëlidhje të Madhe, kur qenia jonë ishte më e rrezikuar se kurrë, “shqiptari më i gjallë ndër shqiptarët e gjallë”, përcaktuesi kryesor dhe pasaporta më dinjitoze e përkatësisë sonë europiane, Heroi ynë Kombëtar dhe i Europës së Bashkuar.  Krenaria, frymëzimi, fuqia dhe lavdia jonë!

Ditari politik

Të fundit