Flash News

E-TJERA

‘Zbërthehet’ Xhixha, paralajmëron të bëhet i penduar: Do rrëfej lidhjet e Dumanit me politikanët e prokurorët

‘Zbërthehet’ Xhixha, paralajmëron të bëhet i

I arrestuar nga operacioni i SPAK “Plumbi i Artë”, Besjan Xhixha ka dhënë sot para Gjykatës së Posaçme një dëshmi të fortë për të penduarin e drejtësisë Nuredin Dumani.

Xhixha tha para SPAK se Dumani nuk po thotë të gjithë të vërtetën duke deklaruar se i penduari ka kryer 12 vrasje dhe pas çdo vrasjeje, Dumani iu kishte thënë se ishte i mbrojtur për shkak të lidhjeve me politikanë e prokurorë.

Ndër të tjera, Xhixha ka paralajmëruar të bëhet edhe ai i penduar i drejtësisë, duke garantuar se do të japë me emra dhe do të flasë për lidhjet e Dumanit me ministra, deputetë e prokurorë. Xhixha tha se do të tregojë me detaje takimet e Dumanit me politikanët shqiptarë.

“Dumani s’po thotë të vërtetën. E kam shoqëruar kudo. Do të jap emrat me kë rrinte Dumani politikanë e prokurorë”, ka thënë Xhixha gjatë dëshmisë.

Ndërkohë GJKKO la në burg 18 të arrestuarit e operacionit “Plumbi i Artë”, ndërsa 14 të tjerë janë shpallur në kërkim.

Në qeli:

Nuredin Dumani, 35 vjeç
Henrik Hoxhaj, 40 vjeç
Altin Ndoci, 35 vjeç
Erion (Andrea) Alibej, 36 vjeç
Skerdi Tasi, 31 vjeç
Elvis Koçi (Çaushllari), 30 vjeç
Ilirian Feci, 47 vjeç
Enver Diva, 43 vjeç
Besjan Xhixha, 31 vjeç
Ardjan Uzuni, 56 vjeç
Leonard Palushi, 41 vjeç
Gentian Sharra, 48 vjeç
Fatos Gosa, 54 vjeç
Florenc Çekrezi, 35 vjeç
Petrit Qoli, 51 vjeç
Agron Qoli, 52 vjeç
Agron Qafa, 48 vjeç
Asllan Plaku, 30 vjeç

Në kërkim:

Ervis Martinaj
Florenc Çapja
Talo Çela
Eljo (Ervis) Bitri
Festim Qoli
Alban Bengasi
Elvin Merlika
Alket Xhixha
Marjus (Suel) Lulaj (Çela)
Agron (Kamber) Mehja
Aleks Çela alias (Tom Qorri)
Agim Gjini
Mikael Qosja (Kamami) (Stefo)
Abedin Mama (Dine Çami)

Të fundit