Kosova

Kurti pranon krijimin e asosacionit? Lajçak pas takimit: Jemi dakorduar që të gjitha marrëveshjet do zbatohen

Kurti pranon krijimin e asosacionit? Lajçak pas takimit: Jemi dakorduar

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak u takua mbrëmjen e djeshme në Kosovë me kryeministrin Albin Kurti për dialogun me Serbinë, teksa janë intensifikuar përpjekjet për arritjen e një marrëveshjeje.

Pas takimit me Kurtin dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, Lajçak shkroi në një postim se kanë rënë dakord se të gjitha marrëveshjet që janë arritur në duhet të zbatohen plotësisht.

“U ktheva sot në Kosovë për të vazhduar diskutimet e mia të sinqerta, të hapura dhe intensive me Kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi për hapat e ardhshëm dhe rrugën përpara për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ne gjithashtu ramë dakord që të gjitha marrëveshjet e kaluara nga dialogu duhet të zbatohen plotësisht”, shkruan Lajçak.

Një ndër marrëveshjet e arritura është edhe krijimi i komunave me shumicë serbe. Duket se Kurti e ka pranuar zbatimin, por pak ditë më parë tha se asociacioni është i pamundur për shkak se Kushtetuta e Kosovës e kushtëzon atë.

Të fundit