Kosova

Mbërrijnë dozat e para të vaksinave anti-Covid në Kosovë

Mbërrijnë dozat e para të vaksinave anti-Covid në
Foto ilustruese

Mbrëmjen e sotme në Kosovë kanë mbërritur dozat e para të vaksinës anti-Covid. Në aeroportin "Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti me 24.000 doza nga AstraZeneca. Kjo sasi u mundësua nga organizata UNICEF, nëpërmjet COVAX.

Autoritetet përgjegjëse kanë gati planin e vaksinimit, i cili do të shtrihet në tre faza. Së pari, vaksinimi i bluzave të bardha, të moshuarit në shtëpitë sociale dhe stafet e tyre. Së dyti, të moshuarit mbi 80 vjeç dhe personat me sëmundje kronike.

Kosova ishte i vetmi vend në Europë që nuk kishte marrë ende asnjë vaksinë kundër koronavirusit. Ndërkohë, shumë prej punonjësve të sistemit shëndetësor janë vaksinuar në Kukës, Shqipëri.

Ditëve të fundit në Kosovë është regjistruar rritje e rasteve me koronavirus. Sot u regjistruan dhjetë viktima dhe 914 raste. Kjo është shifra më e lartë e infektimeve ditore që janë regjistruar muajt e fundit.

 

Të fundit