Flash News

POLITIKOFF

Brazili mund Zvicrën e fortë me një gol

Brazili mund Zvicrën e fortë me një gol

Zvicra e vendosur e mbajti Brazilin në distancë në pjesën më të madhe të ndeshjes, por goditja e guximshme e Casemiro e theu ngërçin. Mjafton një përfundim i shkëlqyer nga Casemiro për t'i dhënë Brazilit fitoren ndaj Zvicrës dhe për të garantuar një vend në fazën eliminatore të Kupës së Botës të futbollit në Katar.

Trajneri i Brazilit, Tite, kishte emëruar nëntë sulmues në skuadrën e tij, por iu desh një mesfushori mbrojtës për të thyer bllokimin pa gola në minutën e 83-të të ndeshjes së së hënës. Casemiro bëri një goditje të guximshme nga pjesa e jashtme e këpucës së tij, e cila mori një devijim të vogël nga pjesa e pasme e mbrojtësit Manuel Akanji.

Zvicra ndodhet e dyta në Grupin G pas një barazimi emocionues me gjashtë gola mes Serbisë dhe Kamerunit më herët gjatë ditës, duke lënë të dyja skuadrat me një pikë secila.

Sulmuesi brazilian Neymar qëndroi në hotelin e skuadrës, duke trajtuar një dëmtim të kyçit të këmbës së djathtë të pësuar në ndeshjen hapëse kundër Serbisë. Mjekët e ekipit nuk kanë dhënë ende një vendim për kthimin e tij. Në mungesë të tij, ish-sulmuesi i Ëatford, Richarlison doli në qendër të sulmit të Brazilit, por nuk mundi të gjente një mënyrë për të shënuar dhe u zëvendësua nga Gabriel Jesus në minutën e 74-të.

Zvicra nuk arriti asnjë goditje të vetme në portë, por ishte në gjendje të mbante Brazilin në distancë në pjesën më të madhe të ndeshjes.

Të fundit