Flash News

POLITIKOFF

Doli kundër urdhrit të Putin, blogerja e njohur ruse rrezikon 6 vite burg

Doli kundër urdhrit të Putin, blogerja e njohur ruse rrezikon 6 vite

Një nga blogeret më të njohura të Rusisë rrezikon të dënohet me 6 vite burg për shkak se përdor Instagramin e saj. Veronika Loginova ka 584,000 ndjekës në këtë platformë, por zyrtarët e presidentit rus Vladimir Putin e kanë akuzuar se e ka përdorur atë për “aktivitet ekstremist”.

Doli kundër urdhrit të Putin, blogerja e njohur ruse rrezikon 6 vite

“Kjo tani mund t’i ndodhë kujtdo në Rusi – çdo ditë prokurorët mund të vijnë në shtëpinë tuaj. Unë kurrë nuk e kam prekur politikën dhe tani përballem me gjashtë vjet burg për përdorimin e Instagramit”-shkroi më herët ajo.

Forcat e Putinit kanë goditur ashpër këdo që përdor aplikacione të tilla si Instagram për t’i treguar botës së jashtme jetën në Rusi.

Të fundit