Flash News

POLITIKOFF

Sia rrëfen se vuan nga çrregullime të spektrit të autizmit

Sia rrëfen se vuan nga çrregullime të spektrit të autizmit

Sia ka deklaruar së fundmi se është diagnostikuar me autizëm. Këngëtarja e hitit “Chandelier” tregoi se është në spektrin e autizmit gjatë episodit të 25 majit të ‘Rob Has a Podcast’, duke theksuar se diagnoza e saj e autizmit erdhi më vonë në jetë.

"Për 45 vjet, unë mendoja: “Duhet të shkoj të vesh kostumin tim ‘njerëzor'”. Dhe vetëm në dy vitet e fundit jam bërë plotësisht, plotësisht vetvetja."

Diagnoza e saj e ka lejuar atë të festojë më shumë pjesë të vetes.

"Të jesh në rikuperim dhe gjithashtu të dish se çfarë lloj neurologjike mund të kesh, ose mund të mos kesh, epo, unë mendoj se një nga gjërat më të mëdha është që askush nuk mund t’ju njohë dhe t’ju dojë kur jeni të mbushur me sekrete dhe jetoni në turp. Dhe kur më në fund ulemi në një dhomë plot me të huaj dhe u tregojmë atyre sekretet tona më të thella, më të errëta, më të turpshme, dhe të gjithë qeshin së bashku me ne, dhe ne nuk ndihemi si copa plehrash për herë të parë dhe ndihemi se po na njohin se si jemi në të vërtetë, më pas mund të fillojmë të dalim në botë dhe thjesht duke vepruar si njerëz dhe qenie njerëzore me zemër dhe duke mos pretenduar të jemi dikush tjetër."

Lajmi vjen dy vjet pasi ajo u kritikua për portretizimin e autizmit në filmin e saj “Music” të vitit 2021, të cilin ajo e shkroi, drejtoi dhe prodhoi. Filmi ngjalli reagime pasi Maddie Ziegler u zgjodh si adoleshente në spektrin e autizmit, në vend që roli t’i shkonte një aktori me autizëm. Sia adresoi kritikat në Twitter, duke shkruar se ajo “në të vërtetë u përpoq të punonte me … një vajzë të re të bukur jo verbale në spektër”, por që aktorja “e pa të pakëndshme dhe stresuese”. Ajo gjithashtu inkurajoi njerëzit të shikojnë filmin përpara se të formojnë opinione për projektin.

"Unë besoj se ky film është i bukur, do të krijojë më shumë të mira se sa dëm dhe nëse e kam gabim, do ta paguaj për të gjithë jetën.

Sia rrëfen se vuan nga çrregullime të spektrit të autizmit

Filmi mori dy nominime për çmimet Golden Globe – për filmin më të mirë në kategorinë muzikore dhe Aktorja më e mirë në një muzikal ose komedi për Kate Hudson – mes shumë polemikave. Më tej ajo ka festuar nominimet në Instagram.

"Ky film është një letër dashurie për të gjithë ata që kanë ndjerë ndonjëherë se nuk kanë zë. Çfarë eksperience e pabesueshme, emocionuese dhe e pabesueshme. Urime të gjithë aktorëve dhe ekipit, dhe faleminderit për shtypin e huaj të Hollivudit. Çfarë nderi!"

 

Të fundit