Flash News

Bota

Këshilltari i Kilicdaroglu pas humbjes: Turqia është e ndarë, të dy kampet duan gjëra të ndryshme për vendin

Këshilltari i Kilicdaroglu pas humbjes: Turqia është e

Mbështetësit e presidentit Recep Tayyip Erdogan kanë dalë në rrugë për të festuar fitoren e liderit turk në balotazhin presidencial kundrejt Kemal Kilicdaroglu. 

Eksperti dhe këshilltari i kandidatit opozitar Kilicdaroglu, Asli Aydintasbas tha se vendi mbetet i ndarë pas fitores së Erdogan dhe se të dy kampet duan gjëra krejtësisht të ndryshme për Turqinë.

Erdogan ka arritur të fitojë edhe pse vendi i tij përballet me inflacionin e lartë dhe krizën e kostos së jetesës, një situatë që fajësohet kryesisht në politikat ekonomike të presidentit. Ai u rizgjodh President i Turqisë, pasi arriti të fitonte me rreth 51.4% të votave në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

 

Të fundit