Flash News

Bota

Fitoi zgjedhjet presidenciale në Turqi, reagon Erdogan: Mirupafshim Kemal

Fitoi zgjedhjet presidenciale në Turqi, reagon Erdogan: Mirupafshim Kemal

Rexhep Tajip Erdogan u rizgjodh President i Turqisë, pasi arriti të fitonte me rreth 51.4 % të votave në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Pas këtij triumfi , Erdogan ka mbajtur fjalën e tij, ku falenderon qytetarët që dolën në votime dhe shprehën vullnetin e tyre.

Gjatë fjalës së tij, ai falënderoi në veçanti popullin e Stambollit dhe shtoi se sot Turqia po përjeton një festë të demokracisë. Erdogan nuk mund të linte pa ironizuar e tij Kemal Kilicdaroglu, duke thënë para turmës: “Bye, bye, bye Kemal”.

“Ne jemi të dashuruar me Stambollin”, tha Erdogan fillimisht. “Sot këtu është ndryshe. I gjithë Stambolli është ndryshe. Ju përshëndes dhe ju përgëzoj nga zemra. Ne përjetuam një festë të demokracisë. Ju dolët në zgjedhje dhe duke pasur parasysh të ardhmen e fëmijëve tuaj shprehët vullnetin tuaj. Ju faleminderit të gjithëve”, tha më tej Erdogan.

 

Të fundit