Flash News

E-TJERA

Dita e Përkujtimit të Holokaustit, mesazhi i Metës

Dita e Përkujtimit të Holokaustit, mesazhi i Metës
Foto Ilustruese

Sot është Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, për nder të rreth 6 milionë viktimave të gjenocidit nazist ndaj hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Asambleja e Përgjithshme OKB-së caktoi 27 janarin si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit, e cila përkon me përvjetorin e çlirimit të kampeve të vdekjes Auschvitz-Birkenau në vitin 1945.

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një mesazh lidhur me këtë ditë, përmes një postimi në Facebook.

“U bashkohem lutjeve për miliona viktima të pafajshme të mizorisë së Holokaustit dhe për të gjithë ata, të cilët i mbijetuan tragjedisë më të tmerrshme njerëzore të kohërave tona dhe janë sot dëshmitarë të gjallë të saj, për të na inkurajuar, që të mos lejojmë KURRË më të tilla gjenocide e akte çnjerëzore”, thotë Meta.

Ky i fundit evidenton ndihmën e Shqipërisë, që ishte i vetmi vend në Europë, ku nuk humbi jetën asnjë hebre dhe askush prej tyre nuk iu dorëzua pushtuesve nazistë.

“Ndihemi jashtëzakonisht krenarë dhe e gjithë bota duhet të ndjekë shembullin frymëzues shqiptar dhe Kodin tonë të nderit e të mikpritjes BESA!

I lumtur, që sot Shqipëria dhe Izraeli ndajnë të njëjtat vlera të paqes, lirisë dhe demokracisë dhe janë bashkërisht të angazhuara në luftën ndaj terrorizmit dhe antisemitizmit, për promovimin e tolerancës, bashkëjetesës dhe përkujtimit të Holokaustit”, shkruan ndër të tjera Meta.

Ditari politik

Të fundit