Flash News

POLITIKOFF

Alina of Cuba: Film about the story of Fidel Castro's daughter

Alina of Cuba: Film about the story of Fidel Castro's daughter

The film tells the life of the illegitimate daughter of the leader of the Cuban revolution Fidel Castro, Alina, who hopes that the film will bring the harsh reality of Cuban socialism up close to the public.

Shortly before filming began, Alina Fernández Revuelta told the online Cuban-in-exile magazine "CiberCuba" that she expects the film to be more than a biography: "I think it would be good that after seeing the film, the public feel that he has learned something".

"For me, it is a priority to speak about Cuba". Alina Fernández Revuelta thinks of strongly criticizing the political system created by her father on the Caribbean island, after the revolution.

A doctor's wife and a rebel  

Alina used to adore her father, the hero of the revolution. Yes, let's tell the story in turn. Her mother, Natalia "Naty" Revuelta Clews, came from a wealthy family. She was a smart woman and known in town for her beauty, which must not have escaped the young Fidel Castro. For the first time they met in November 1952 during an event organized at the University of Havana. Castro at that time was still unknown. That would change just a few months later: On July 26, 1953, he and his followers rose up against the dictatorial president Fulgencio Batista and occupied the Moncada barracks in Santiago, Cuba's second largest military ward.

Alina of Cuba: Film about the story of Fidel Castro's daughter

Përpjekja për puç dështoi, por Castro u bë i njohur brenda natës. Së bashku me rebelë të tjerë ai u fut në burg por u lirua një vit më vonë gjatë një amnestie të përgjithshme – dhe vendosi sërish kontakt me Naty-n. Megjithëse të martuar me partnerë të tjerë, ata ranë në dashuri dhe nga si rrjedhojë më 19 mars 1956 lindi Alina. Në atë kohë Fideli gjendej në Meksikë, ku bënte plane për revolucionin dhe ku u njoh me ErnestoChe Guevara-n. Por kjo është një tjetër histori.

Si u kthye Alina në antikomuniste 

Castro e njohu vajzën e vogël, të vetmen bijë mes tetë fëmijëve, vetëm pas rrëzimit të Batistas në janar 1959 – pas marshimit të tij fitimtar në Havanë. Alina vetë ishte dhjetë vjeç kur mësoi se bashkëshorti i së ëmës, kirurgu i njohur i zemrës, Orlando Fernández, nuk ishte babai i saj biologjik. "Ndihesha sikur një shkop magjik të më kishte kthyer në princesë”, shkruante ajo më vonë në kujtimet e saj. Ajo iu lut të ëmës: "Mami, merre menjëherë në telefon, unë kam kaq shumë gjëra për t'i treguar.”

Alina of Cuba: Film about the story of Fidel Castro's daughter

Por ndërkohë që Naty Revuelta-s kishte hequr dorë nga jeta e mirë si bashkëshorte e një mjeku dhe kishte shitur bizhuteritë në mënyrë që Castro të blinte armë për revolucionin, adhurimi i Alinas për ish-heroin e revolucionit filloi të merrte të krisura.

Kur ishte fëmijë asaj i ishte dashur të luftonte që Fideli ta lejonte të mbante mbiemrin Castros, por kur ky më në fund e lejoi, ajo nuk e donte më. Castro e pranoi të bijën, por sipas revistës "Foreign Policy", ajo ka qenë më e afërt me të ungjin, xhaxha Raúlin: Ai ishte një nga ata tek i cili mund të shkoje në çdo kohë për të kërkuar ndihmë, kur njeriu kishte ndonjë problem praktik… Fideli nuk ishte i gatshëm për të ndihmuar." Ajo ndihej e kontrolluar dhe nën presion nga i ati dhe filloi të vuante gjithnjë e më shumë nga regjimi "Socialismo o Muerte" (Socializëm ose Vdekje) që sundonte në Kubë.

Alina of Cuba: Film about the story of Fidel Castro's daughter

Shumë përpjekje për të gjetur punë në Kubëdështuan për shkak të rebelimit të saj kundër sistemit politik: Ajo u shkarkua. Përpjekjet e herëpashershme për të udhëtuar jashtë vendit refuzoheshin të gjitha nga i ati. Në vitin 1993 Alina Fernández arriti të arratisej. Me paruke në kokë dhe pasaportën e një spanjolleje ajo hipi në një avion që shkonte për Madrid dhe u vendos më vonë në Miami, ashtu si shumë kubanezë në mërgim. 

Atje ajo luftoi me forcë për të arratisurit e tjerë nga vendi i saj dhe demostronte kundër regjimit të Castros. U deshën të kalonin 21 vjet, derisa Alina Fernández të shkelte sërish në tokën kubane, për të vizituar të ëmën e sëmurë, e cila ndërroi jetë një vit më vonë.

Alina Fernández u beson producentëve të filmit  

Tani që jeta e saj do të tregohet në ekranet e kinemave, ajo u impresionua shumë nga ndarja e roleve në filmin "Alina of Cuba", megjithëse sipas deklaratës së saj, deri tani ajo ka qenë përfshirë pak në procesin filmik, duke qenë këshilltare e tij. 

Aktori amerikan James Franco (44) do të luajë të atin, Fidel Castro, argjentinasja Mía Maestro do të luajë të ëmën. Ajo vetë do të luhet nga Ana Villafañe, e lindur në Miami nga një kubaneze dhe një salvadorian.

"Jam shumë e kënaqur me zënien e roleve, dhe Ana Villafañe është një aktore e mrekullueshme. Unë mendoj se ajo do të jetë zbulimi i vërtetë i këtij filmi,” thotë Alina Fernández e vërtetë.   

Regjisor i filminit me buxhet të ulet është spanjolli Miguel Bardem, një farefis i aktorit të famshëm ndërkombëtar, Javier Bardem. Meqenëse nuk është e mundur që xhirimet të zhvillohen në Kubë, prodhuesit e filmit janë duke kërkuar në Kolumbi për arkitekturë koloniale që mund të ringjallë në film Havanën e epokës së Castros.

Alina of Cuba: Film about the story of Fidel Castro's daughter

Megjithëse skenari i shkruajtur nga José Rivera, një nga pretendentët për titullin Oskar (2004 për "Udhëtimi i Che-së së ri") dhe nga marrësi i çmimit Pulitzer Nilo Cruz, bazohet në librin e kujtimeve të Alinës me titull "Alina: Memorias de la Hija Rebelde de Fidel" (Kujtimet e vajzës rebele të Fidelit") botuar në vitin 1997, filmi nuk ndjek librin. "Unë kam folur orë të tëra me regjisorin, por autorët e skenarit kanë pasur liri të plotë”.

Alina lives in Miami, but will go to Colombia to attend the filming. For the magazine "CiberCuba" she said that she has complete faith in the producers of the film, that they will present Cuba properly. If all goes according to plan, the film will hit theaters in early 2023, exactly 30 years after Alina's escape from Havana.

In addition to the feature film, a documentary film entitled "Daughter of the Revolution" will be produced, which does not only focus on the shooting locations of the feature film "Alina of Cuba", but also shows the history of Cuba, according to Alina's point of view. /DW

Latest news