Flash News

Bota

Katër anije me drithëra largohen nga portet e Ukrainës për në Turqi, Zelensky skeptik

Katër anije me drithëra largohen nga portet e Ukrainës për

Katër anije të tjera që transportonin drithëra dhe vaj luledielli janë larguar nga portet e Ukrainës nëpërmjet një korridori të sigurt detar.

Miliona tonë drithë kanë ngecur në Ukrainë për shkak të bllokadave ruse, duke çuar në mungesa dhe çmime më të larta të ushqimeve në vende të tjera.

Por javën e kaluar anija e parë u largua nga portet e Ukrainës që nga shkurti.

Anijet e fundit që do të lundrojnë janë të destinuara për në Turqi, ku do të inspektohen si pjesë e një marrëveshjeje të arritur me Rusinë dhe Kombet e Bashkuara.

Pse bota ka nevojë për drithë që të dërgohet nga Ukraina?

Anijet u nisën sot nga portet e Odesa dhe Chornomorsk dhe të gjithë do të udhëtojnë përmes ngushticës së Bosforit.

Pas inspektimeve, dy janë planifikuar të ankorohen në Turqi, ndërsa të tjerët janë nisur drejt Italisë dhe Kinës. Një tjetër anije bosh është autorizuar të udhëtojë në Ukrainë për t'u ngarkuar.

Sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB muajin e kaluar, Rusia ra dakord të mos synonte anijet që ishin në tranzit, ndërsa Ukraina tha se do t'i drejtonte anijet nëpër ujërat e minuara.

Marrëveshja, e caktuar të zgjasë 120 ditë, mund të rinovohet nëse të dyja palët bien dakord. Marrëveshja komplekse duket se po funksionon, të paktën tani për tani.

Suksesi i kësaj marrëveshjeje, një përparim i rrallë diplomatik në këtë konflikt pesë-mujor, është jetik për Ukrainën dhe pjesën tjetër të botës.

Njëzet milionë tonë drithë janë bllokuar në vend, si pasojë e bllokadës së vendosur nga rusët në portet e Ukrainës. Nëse marrëveshja qëndron, Ukraina pret të eksportojë deri në tre milionë tonë drithë në muaj.

Autoritetet ukrainase thonë se ka shenja të mira se eksportet e grurit janë të sigurta dhe u kanë kërkuar kompanive të kthehen në portet e vendit. Shpresa është se eksportet do të ndihmojnë në lehtësimin e krizës globale të ushqimit, duke sjellë në të njëjtën kohë valutën e huaj shumë të nevojshme.

Por frika vazhdon. Presidenti Zelensky përshëndeti rifillimin e eksporteve, por tha se shqetësimet e sigurisë mbeten.

Anija e parë që u largua nga Ukraina javën e kaluar u nis nga Odesa duke transportuar 27,000 ton misër për në portin libanez të Tripolit.

Megjithatë zyrtarët kanë thënë se nuk do të ankorohet në Tripoli sot siç ishte planifikuar.

Burimi: BBC

Të fundit