Flash News

E-TJERA

"Express UK": Si po e shfrytëzojnë Tik Tok-un influencerët shqiptarë për të promovuar 'shtëpitë e barit' në Britani

"Express UK": Si po e shfrytëzojnë Tik Tok-un

Express UK

Rrjetet e mediave sociale ndihmuan në nxitjen e një fluksi të punonjësve shqiptarë të drogës në Britani duke bërë që influencuesit të promovojnë një mënyrë jetese kriminale në Mbretërinë e Bashkuar.

Hetimi ynë gjashtëmujor zbuloi se një nga personazhet më të famshëm të vendit në internet, Aleks Visha, u bë i njohur përmes turneve të drejtpërdrejta në internet në fermat e kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar dhe mburrjet e pacipa për shfrytëzimet kriminale të tij dhe të vëllait të tij, Dori.

Aleks, i ashtuquajtur "Mbreti i TikTok", pretendon në një klip të siguruar nga Express se po mbikëqyr një perandori britanike të drogës që prodhon "1200, 1500 ose 2300 bimë çdo dy muaj". Në një tjetër, ai thërret vëllain e tij Dor Visha - i cili vetë ka mbi 100,000 ndjekës - për të festuar një "korrje".

Ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel tha për Express: “Publiku britanik do të jetë i neveritur nga TikTok dhe Instagram që lejojnë kriminelët të promovojnë stilin e tyre të jetesës dhe të inkurajojnë të tjerët të vijnë në Britani ilegalisht për të prodhuar drogë.

Material si ky është i gabuar dhe kompanitë e mediave sociale duhet të marrin përgjegjësinë për të hequr këtë përmbajtje dhe për të punuar me agjencitë tona të zbatimit të ligjit për të identifikuar shpejt njerëzit që prodhojnë këtë përmbajtje në mënyrë që ata të përballen me forcën e plotë të ligjit."

Videot në gjuhën shqipe që promovojnë fermat e drogës në Mbretërinë e Bashkuar janë postuar në TikTok dhe Instagram prej vitesh. Nga posterat dixhitalë të kërkuar që kërkonin informacione për hajdutët deri te klipet e grabitjeve të dhunshme, provat e gjera të mbledhura nga Express treguan se rrjetet po shfrytëzohen nga bandat si një mjet për krimin.

Lektori i lartë i Universitetit të Essex, Dr. Alexandros K. Antoniou tha se gjetjet e Express ishin një shembull tjetër "shqetësues" se si media sociale po "lehtësonte" krimin në botën reale.

Eksperti i ligjit të medias shtoi se zbulimi se dy nga personazhet më të famshëm të Shqipërisë në internet kishin promovuar një mënyrë jetese kriminale në Mbretërinë e Bashkuar ishte një zhvillim shqetësues për fenomenin e ‘ndikuesit’ – ku njerëzit e zakonshëm kanë arritur një sukses të madh në internet përmes llogarive të tyre në mediat sociale.

“Ata janë individë që u bënë të famshëm duke kultivuar ndjekës në internet dhe e bëjnë këtë sepse kultivojnë besim. Besimi atëherë duket se shfrytëzohet në një mënyrë që inkurajon veprimtari të paligjshme ose të paktën të dëmshme,” shtoi ai.

“Ajo që është vërtet shqetësuese është ndikimi që mund të ketë ky person, veçanërisht te brezat e rinj sepse ne nuk kemi menduar për ta si kriminelë apo njerëz që lehtësojnë ose inkurajojnë kryerjen e krimit.”

Dor dhe Aleks Visha nuk janë të vetëm në ndarjen e këtyre lloj videove. Hulumtimi i Express zbuloi përmbajtje virale në gjuhën shqipe, të shikuar miliona herë, e cila promovonte stilin e jetesës së punonjësve të drogës në Mbretërinë e Bashkuar që kishin udhëtuar ilegalisht në Britani.

Loku, 25-vjeçari i Tiranës, na tha se rrjetet sociale siguruan frymëzimin dhe mjetet për planin e tij për të kaluar Kanalin me një gomone për t'u bërë punonjës droge vitin e kaluar. Ai ishte i bindur të bënte udhëtimin pasi pa shfaqje falas në internet të pasurisë nga ata që pretendonin se kishin drejtuar ferma kanabisi në Mbretërinë e Bashkuar.

“Natyrisht që kam parë video të tyre. Disa kanë fituar 200,000 ose 300,000 funte”, ka thënë ai për Express. “Sapo u kthyen blenë një makinë, hapën një biznes. Ata lëviznin nëpër qytet, në Tiranë apo në qytete të tjera të Shqipërisë dhe gratë i donin. Kur sheh këtë lloj në mendjen tënde hyn një obsesion, si ‘Pse të mos i kem edhe unë këto gjëra?’”

Kur vendosi të shkonte në Britani, Loku tha se përdorte TikTok për t'u lidhur me një trafikant për të bërë udhëtimin. Në fund ai dështoi dhe u kthye në Shqipëri, por mbetet ëndrra e tij të fitojë pasurinë e tij në një fermë droge në Mbretërinë e Bashkuar.

Adoleshentët e pambrojtur shqiptarë gjithashtu po ekspozohen rregullisht ndaj përmbajtjes që i inkurajon ata të udhëtojnë ilegalisht në Britani sipas të rinjve të shumtë që Express takoi gjatë një udhëtimi raportues në Tiranë.

“Kam parë video të regjistruara të njerëzve në shtëpitë e kanabisit [dhe] video që tregojnë se si funksionon procesi i transportit nga Shqipëria në Angli”, tha studentja 19-vjeçare Rafaela Xhaja për Express.

“Mendoj se një pjesë e rinisë ndikohet nga videot. Ne, të rinjtë, përballemi me shumë probleme këtu kështu që njerëzit mund të ndikohen të paguajnë mijëra euro për të shkuar në Angli dhe më pas për të punuar në shtëpitë e kanabisit.”

Xhaja tha se kishte njoftuar vazhdimisht në rrjetin social se nuk ishte e interesuar për këto video, por ato vazhduan të shfaqeshin në prurjet e saj. Ajo na tha se këto video ishin parë miliona herë. Ky pretendim u mbështet nga përmbajtja e lidhur me fermën e kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar e gjetur në TikTok nga Express, e cila ishte parë mbi 4 milionë herë.

Kur u pyet nga Express, adoleshenti ra dakord që rrjetet sociale ishin një faktor në fluksin e mbi 30,000 azilkërkuesve shqiptarë që udhëtuan në MB ilegalisht midis 2019 dhe 2023 dhe 176 fëmijëve nga shteti ballkanik që u zhdukën nga strehimi në Mbretërinë e Bashkuar gjatë kësaj periudhe.

Duke iu përgjigjur gjetjeve të Express, Agjencia Kombëtare e Krimit tha se “ndjek dhe pengon grupet e krimit të organizuar që paraqesin rrezikun më të madh për sigurinë dhe ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar. Ne punojmë me partnerë në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën, përfshirë Shqipërinë, për të kuptuar kërcënimin, për të identifikuar të dyshuarit dhe rrjetet më të dëmshme dhe në fund të fundit për të mbrojtur publikun e Mbretërisë së Bashkuar nga krimi i rëndë dhe i organizuar.”

Një zëdhënës i Home Office tha: “Ne presim që kompanitë e teknologjisë të kenë procese të forta për të hequr me shpejtësi përmbajtjen e paligjshme. Akti i Sigurisë në internet do të prezantojë masa që kërkojnë që platformat të identifikojnë dhe heqin përmbajtjen në lidhje me shitjen e drogës në internet.

“Mbretëria e Bashkuar dhe autoritetet shqiptare kanë një partneritet të ngushtë pune dhe ne shfrytëzojmë çdo mundësi për të përgjuar kriminelët dhe për të përshpejtuar largimin e atyre që nuk kanë të drejtë ligjore për të qenë në MB.”

As Instagram dhe as TikTok nuk i hoqën llogaritë e dy vëllezërve, por të dy hoqën përmbajtje të tjera të theksuara nga Express.

Pronarët e Instagramit Meta refuzuan gjithashtu një kërkesë për një intervistë me Presidentin e tij të Çështjeve Globale, ish-liderin e Liberal Demokratëve Sir Nick Clegg.

Një zëdhënës i Metës tha se “blerja, shitja apo kërkimi i drogës nuk lejohet në platformat tona; ekipet tona përdorin një përzierje teknologjie dhe rishikimi njerëzor për ta hequr këtë përmbajtje sa më shpejt të jetë e mundur dhe ne punojmë me policinë dhe organizatat rinore për t'u përmirësuar në zbulim.

"Ne kemi punuar gjithashtu me ekspertë të industrisë për të trajtuar çështjen e kontrabandës së njerëzve për disa vite dhe kur gjejmë përmbajtje që koordinon këtë aktivitet të paligjshëm, ne e heqim atë nga platformat tona."

TikTok gjithashtu hodhi poshtë kërkesën e Express për të intervistuar një zëdhënës dhe tha në një deklaratë: "TikTok punon ngushtë me zbatimin e ligjit në Mbretërinë e Bashkuar, Agjencinë Kombëtare të Krimit dhe organizata të tilla si STOP THE TRAFFIK për të luftuar këtë çështje në mbarë industrinë dhe përpjekjet tona të palëkundura ndihmuan në uljen e numri i kalimeve me varka të vogla vitin e kaluar, sipas zyrtarëve kufitarë. Ne vazhdojmë të mbajmë rreptësisht një qasje me tolerancë zero ndaj shfrytëzimit njerëzor dhe gjejmë në mënyrë proaktive mbi 95% të përmbajtjes që heqim për shkeljen e këtyre rregullave.”

Aleks dhe Dor Visha janë kontaktuar për koment.

Të fundit