Flash News

Kosova

Protestat kundër kryetarëve shqiptarë vazhdojnë, BE-ja rrit presionin diplomatik mbi Kosovën

Protestat kundër kryetarëve shqiptarë vazhdojnë, BE-ja rrit

Protestat kundër kryetarëve shqiptarë të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës vazhdojnë edhe sot – për të pestën ditë me radhë.

Numri i pjesëmarrësve ka qenë më i ulët dje, krahasuar me ditët paraprake. Kosova është vënë nën presion diplomatik për të shtensionuar situatën. Bashkimi Evropian iu bashkua thirrjeve të Francës dhe Gjermanisë për të mbajtur zgjedhje të reja në veri.

Janë tri kërkesa që BE-ja nxori për Kosovën:

1.Zgjedhje të reja tani.
2.Të sigurohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në to.
3.Të nisë puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

“Dështimi për t’i bërë këto, do të ketë pasoja serioze në marrëdhëniet tona”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Joseph Borrell./REL

Të fundit