Thaçi dekreton shpërndarjen e Kuvendit, pritet caktimi i datës së zgjedhjeve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekretuar menjëherë vendimin për shpërndarjen e Kuvendit. Ky vendim është marrë pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë së drejtuar nga Isa Mustafa.

Tre partitë opozitare, Nisma, Vetëvendosje dhe AAK, të mbështetura nga PDK e Kadri Veslit, rrëzuan me votë qeverinë pas tre vitesh që kur ajo ishte formuar.

Tashmë pritet që Thaçi të dekretojë datën e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë.