766 viktima me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në Itali

Medical personnel at work in the intensive care unit of the hospital of Brescia, Italy, Thursday, March 19, 2020. Italy has become the country with the most coronavirus-related deaths, surpassing China by registering 3,405 dead. Italy reached the gruesome milestone on the same day the epicenter of the pandemic, Wuhan, China, recorded no new infections. For most people, the new coronavirus causes only mild or moderate symptoms. For some it can cause more severe illness. (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

Italia vazhdon të jetë i pari vend në botë me më shumë të vdekur me koronavirus. Numri i viktimave është bilanc tragjik nga dita në ditë dhe shifrat janë të frikshme.

Në komunikimin e përditshëm, autoritetet italiane kanë njoftuar se në 24 orët e fundit janë shënuar 766 viktima, duke e rritur sërish numrin e tyre nga dita e djeshme.

Në total, numri i viktimave nga COVID-19 ka shkuar në 14,681 dhe 4,068 prej të infektuarve janë në gjendje kritike për jetën.

Sa i përket të infektuarve, Italia numëron deri tani 119,827 persona të infektuar dhe gjendja është më kritike në SHBA, ku momentalisht është vendi i parë në botë me më shumë të infektuar.