Basha shpërndan postimin e Soreca-s: Kush minon garancitë për zgjedhjet, nuk do zgjedhje demokratike  

Kreu i opozitës, Lulzim Basha shpërndau qëndrimin e kreut të Delegacionit të BE në Tiranë, Luigi Soreca, për reformën zgjedhore.

“PD dhe Opozita e Bashkuar janë të vendosur për kontributin tonë për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Ato janë në interesin më të mirë të Shqipërisë. Kushdo që minon garancitë për standardet zgjedhore nuk do zgjedhje demokratike dhe as integrimin europian te Shqipërisë.”

Basha mbajti këtë qëndrim, pasi palët nuk ranë sërish dakord dje në Këshillin Politik për identifikimin biometrik në zgjedhje.