Boris Johnson fiton zgjedhjet parlamentare, Britania e Madhe drejt daljes nga BE

Konservatorët e kryeministrit britanik, Boris Johnson fitojnë zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar që u mbajtën të enjten. Sipas rezultateve paraprake që publikoi BBC, partia e Johnson ka siguruar 368 vende, ndërsa Partia Laburiste e Jeremy Corbyn 191.

Kryeministri tha se do t’i jepte atij një mandat që të “bënte Brexit” dhe të nxirrte Britaninë e Madhe jashtë BE muajin tjetër.

Konservatorët do të kenë shumicën e tyre në Westminster që prej fitores në zgjedhjet e Margaret Thatcher në 1987.

Labor, i cili ka humbur vendet në të gjithë Veriun, Midlands dhe Uells në vendet që mbështeti Brexit në vitin 2016, po përballet me humbjen e tij më të dobët që nga viti 1935.

Përmes një postimi në Twitter, kryeministri i falënderoi britanikët duke shkruar: “Jetojmë në demokracinë më të madhe në botë”.

Këto janë zgjedhjet e treta të përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar në më pak se pesë vjet.